Aké účinné sú textilné rúška? Budete milo prekvapení

Vedci zistili, že ochrana úst a nosa má naozaj veľký zmysel.

Rúška, ktoré ste si napríklad vyrobili doma, sú dôležitou súčasťou boja proti pandémii koronavírusu. Vedci z nemeckého strediska pre letectvo a vesmír vo svojej štúdii zistili, že práve takáto ochrana úst a nosa má naozaj veľký zmysel.

Už dlho sa debatuje o tom, či nemedicínske textilné masky na tvár majú vôbec nejaký účinok. Nosenie rúšok ako takých dokonca spochybnila aj Svetová zdravotníctva organizácia. Neskôr svoj postoj ale zmenila.

Boli sme v špeciálnom laboratóriu, kde testujú rúška. Šité doma sú najlepšie

Pokusy nemeckých vedcov ale jasne ukazujú ako nelekárske rúška ovplyvňujú distribúciu vdychovaných aerosólov a ako prispievajú k zabráneniu šírenia infekcie.

Ako textilné rúška fungujú?

"Testy jasne ukázali pozitívny prínos nezdravotníckych rúšok, hoci menšie aerosóly dokázali cez látku preniknúť," informoval Andreas Schröder z inštitútu aerodynamiky DLR.

Veľká časť vydychovaných kvapôčok meria menej ako 0,005 milimetra, zatiaľ čo oká v textílii sú poväčšinou oveľa väčšie. Látkové rúško, ale aj tak dokáže výrazne spomaliť šírenie. Laboratórne testy ukazujú, že ústne a nosové masky účinne spomaľujú vydychovaný prúd vzduchu obsahujúceho aerosóly.

Hygienici varujú pred plastovými rúškami alebo štítmi

Účinok telesného tepla vedie k tomu, že potenciálne infekčné častice - ktoré zostávajú blízko masky - plávajú smerom k stropu a pomaly sa šíria miestnosťou. To znamená, že aerosóly cestujú ďaleja sú ovplyvňované turbulenciami vo vzduchu, ktoré ešte viac znižujú ich účinnosť.

Rúška vedú k poklesu koncentrácie akýchkoľvek infekčných aerosólov a chránia vás najmä pred tými v tesnej blízkosti. Napriek tomu vedci upozorňujú, že je dôležité miestnosti pravidelne vetrať a dodržiavať rozostupy.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nemecko

Dôležité udalosti