Nádejnú vakcínu proti koronavírusu vyvíja manželský pár. Sú to potomkovia tureckých migrantov

Vlado skolabuje. Nájdu ho krvavého na zemi.mp4
Zdroj: Christian Odendahl/Twitter

Spojila ich láska k vede a teraz sú veľkou nádejou pre svet.

Na dlho očakávanej vakcíne proti koronavírusu pracujú aj vedci spoločnosti Pfizer a BioNTech. Patrí k nim aj manželský pár Uğur Şahin a Özlem Türeciová. Potomkovia tureckých prisťahovalcov si v Nemecku vybudovali kariéru a spojila ich láska k vede. Dnes sa k nim svet obracia v nádeji, že sa im podarí vyvinúť „zbraň" proti ochoreniu COVID-19.

Manželia sú uznávané kapacity. Ako uviedol Daily Mail, kolegovia z BioNTech ich prezývajú „tímom snov". Pod ich vedením sa nemecká spoločnosť spojila s americkou farmaceutickou firmou Pfizer a v pondelok uviedli, že ich vakcína má podľa predbežných výsledkov tretej fázy testov 90-percentnú účinnosť. Teda oveľa vyššiu, ako sa na začiatku predpokladalo.

Uğur Şahin je generálnym riaditeľom BioNtech a jeho manželka je členkou predstavenstva. Patria k uznávaným kapacitám vedeckého sveta. V minulosti sa im podarilo napríklad zdokonaliť imunitný systém, aby lepšie bojoval s rakovinou. Spoločne založili spoločnosť Ganymed Pharmaceuticals pre vývoj rakovinových protilátok.


BioNTech založili v roku 2008. Manželia dnes v Nemecku patria do stovky najbohatších ľudí.

„Napriek všetkým úspechom sa nikdy nezmenil. Stále je tým sympatickým a pokorným človekom," uviedol na jeho adresu kolega Matthias Kromayer. Do práce vraj stále jazdí na bicykli a na obchodné stretnutia chodí v džínsoch.

Sahin pochádza zo skromných pomerov. Jeho rodičia pracovali v továrni Ford. Özlem Türeciová má zase vedu v krvi. Vedkyňou bola aj jej matka.

BERLÍN/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nemecko

Dôležité udalosti