Núdzový stav na ďalších 90 dní? Sulík je radikálne proti, chce kompromis

2110_Reflex_21_10_P20_dnes_17_25__12.mp4
Zdroj: TASR

Podľa neho teraz takéto opatrenie nemá zmysel.

Ústredný krízový štáb odporučil vláde predĺžiť núdzový stav o ďalších 90 dní. Ten sa mal skončiť 14. novembra rovnako ako zákaz vychádzania. Už teraz ale toto odporúčanie môže naraziť. Predseda koaličnej SaS Richard Sulík avizoval, že takýto návrh na vláde určite nepodporí.

„Budem dôrazne apelovať, aby sa núdzový stav nepredĺžil o ďalších 90 dní. Za takéto rozhodnutie nemôžeme na vláde hlasovať. Viem si predstaviť kompromis - predĺženie o maximálne 30 dní, avšak na viac dní to teraz nemá zmysel," uviedol v krátkosti na sociálnej sieti.

Budem dôrazne apelovať, aby sa núdzový stav nepredĺžil o ďalších 90 dní. Za takéto rozhodnutie nemôžeme na vláde...

Uverejnil používateľ Richard Sulik Utorok 10. novembra 2020

Hnutie OĽANO naopak podporí predĺženie núdzového stavu. Hnutie považuje odporúčanie ústredného krízového štábu (ÚKŠ) na jeho predĺženie za dôležité a oprávnené.

"Núdzový stav bol na Slovensku vyhlásený už za omnoho priaznivejších podmienok vládou Petra Pellegriniho. Teraz, keď je situácia vážnejšia, potreba núdzového stavu je o to naliehavejšia," uviedol Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO.

"Ak je toto opatrenie nutné a rozhodli o ňom všetci kompetentní, hnutie Sme rodina určite nebude proti," uviedlo zas tlačové oddelenie Sme rodina.

Núdzový stav platí od 1. októbra

Núdzový stav platí od 1. októbra na 45 dní s viacerými výnimkami. Obmedzenie pohybu neplatí v čase od 1.00 h do 5.00 h, nevzťahuje sa na osoby s negatívnym PCR testom alebo antigénovým testom na ochorenie COVID-19 vykonaným v rámci celoplošného testovania.

V čase núdzového stavu môže štát v zmysle zákona obmedziť základné práva a slobody, a to v nevyhnutnom rozsahu na nevyhnutný čas. Vláda ho môže vyhlásiť, ak došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia osôb, životného prostredia alebo k ohrozeniu značných majetkových hodnôt. Najdlhšie môže v zmysle zákona trvať 90 dní.

Núdzový stav v súvislosti s pandémiou vyhlásila vláda už druhýkrát. Prvýkrát to bolo pri prvej vlne na jar. Kabinet ho vtedy vyhlásil 16. marca, trval do polnoci zo soboty na nedeľu 14. júna. Týkal sa iba zdravotníctva. Mimoriadna situácia, ktorú vláda vyhlásila od 12. marca, trvá naďalej.

BRATISLAVA/mm, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Núdzový stav

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.