Cez naše hranice prejdete už len s negatívnym testom. Takýto je postup, ak ho nemáte

Marek je na nervy.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Certifikáty z plošného testovania nám platia iba do konca tohto týždňa.

Cezhraničné nákupy aj bežné pendlovanie budú opäť o niečo komplikovanejšie. Už nerozlišujeme zelené, oranžové a červené krajiny. Všetci naši susedia sú už považovaní za rizikových.

Európsky semafor, ktorý spravuje Európska komisia, určuje, ktorá krajina je v akom stupni rizika. Slovensko ho bude preberať a v plnej miere akceptovať.

Podľa toho budú rizikové takmer všetky štáty únie. Plán našej vlády je, že na Slovensko vpustíme len ľudí s negatívnym testom.

Certifikáty z plošného testovania nám platia iba do konca tohto týždňa. Momentálne zisťujú, koľko ľudí denne hranicami prechádza a kde všade zriadia testovanie. Pilotný projekt spustili na hraniciach s Ukrajinou.

Od pondelka (16. novembra) teda budete na prejazd hranicou potrebovať nový certifikát alebo aktuálny negatívny test. Tí, ktorí ho budú mať, môžu prejsť ktorýmkoľvek otvoreným hraničným priechodom. Tí, ktorí ho mať nebudú, musia vyhľadať taký, na ktorom sa bude testovať.

K dispozícii určite budú mobilné odberné miesta, ktoré vám nové certifikáty vydajú. Avšak podmienky pre pendlerov, turnusových pracovníkov alebo bežných ľudí cestujúcich za cezhraničnými nákupmi stále nie sú úplne jasné a jednoznačné.

Návrh zrejme prejde aj s mnohými výnimkami. Pravidlá nám vláda ozrejmí azda ešte tento týždeň.

Viac v reportáži Ľubice Janíkovej.

Celé vydanie utorkových Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ľubica Janíková

Dôležité udalosti