Po vakcíne na COVID-19 budete mať stav ako po ťažkej opici, no môže vám to zachrániť život

Vedľajšie účinky boli podľa dobrovoľníkov podobné, ako po očkovaní proti chrípke.

Dobrovoľníci, ktorí dostali vakcínu proti COVID-19, ktorú vyvíjajú firmy BioNTech a Pfizer, sa sťažovali, že sa cítili ako po "ťažkej opici" a trpeli bolesťami hlavy i svalov alebo mali teplotu. Vedľajšie účinky boli podľa nich podobné, ako po očkovaní proti chrípke, uviedol denník Daily Mail.

Svet má kandidáta na vakcínu proti koronavírusu. Očakávaná správa spôsobila na burze explóziu

Štyridsaťpäťročná Američanka Carrie, ktorá pracuje ako publicistka, opísala vedľajšie účinky vakcíny. Mala horúčku, bolela ju hlava i celé telo. Prvú injekciu dostala v septembri, účinky prirovnala k očkovaniu proti chrípke. Po druhej injekcii vraj boli príznaky závažnejšie. Napriek tomu neľutuje.

„Bola to moja občianska povinnosť. Myšlienka, že by sme sa choroby mohli zbaviť a vrátiť sa k normálnym životom, pre mňa bola pri rozhodnutí hlavným faktorom. Nechcem, aby bol niekto iný chorý," povedala Carrie.

„Je to, ako keď máte silnú opicu. Moja imunitná reakcia na vakcínu len posilnila moju dôveru v nej," opísal svoj stav po očkovaní ďalší dobrovoľník 44-ročný Glenn Deshields. Povedal tiež, že príznaky sa ale rýchlo zmiernili. Potom, čo zverejnili správu o účinnosti vakcíny, prepukla v ňom obrovská eufória. Je presvedčený, že dostal vakcínu a nie placebo, pretože mu následne vyšiel pozitívny test na protilátky proti COVID-19.

Nádejnú vakcínu proti koronavírusu vyvíja manželský pár. Sú to potomkovia tureckých migrantov

Predbežné výsledky podľa riaditeľa Pfizeru ukazujú, že očkovacia látka bola účinná v deväťdesiatich percentách prípadov, čo je viac, než sa čakalo. Vzbudzuje to nádej, že sa život na jar vráti do normálu.

Viac ako 43-tisíc ľudí zo šiestich krajín sa zúčastnilo tretej fázy testovania novej vakcíny. Pri tomto testovaní dobrovoľník ani výskumník netušia, či bol dobrovoľník naočkovaný vakcínou, alebo placebom.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti