Ruskí vedci tvrdia, že ich vakcína Sputnik má vyššiu účinnosť

U osôb očkovaných Sputnikom V neboli zistené žiadne nepredvídané nežiaduce reakcie.

Vedci, ktorí vyvinuli ruskú vakcínu Sputnik V proti ochoreniu COVID-19, odhadujú jej účinnosť na 92 percent. V stredu to napísal spravodajský portál Meduza.io, ktorý sa odvolal na tvít tímu ruských vedcov informujúcich o výsledkoch prvej predbežnej analýzy tretej fázy klinických testov vakcíny Sputnik V.

Aspoň jednu z dvoch dávok vakcíny dostalo viac ako 20 000 dobrovoľníkov, pričom viac ako 16 000 ich dostalo prvú aj druhú dávku. Celkovo sa na postregistračnom testovaní vakcíny zúčastňuje 40 000 ľudí, uviedla agentúra RIA Novosti.

Po vakcíne na COVID-19 budete mať stav ako po ťažkej opici, no môže vám to zachrániť život

U osôb očkovaných Sputnikom V neboli zistené žiadne nepredvídané nežiaduce reakcie - boli pozorované iba krátkodobé vedľajšie účinky, konštatovali vedci, ktorí chcú predbežné údaje zo svojho výskumu zverejniť v niektorom z popredných medzinárodných lekárskych časopisov.

Vedci, ktorí vyvinuli vakcínu Sputnik V, tvrdia, že ako prví na svete vyrobili a zaregistrovali vakcínu proti koronavírusu SARS-CoV-2. Testovať ju začali v auguste, schválená na pokusné účely bola v septembri, ešte pred spustením rozsiahlym klinických testov.

Nádejnú vakcínu proti koronavírusu vyvíja manželský pár. Sú to potomkovia tureckých migrantov

Portál Meduza.io pripomenul, že keď následne ruskí vedci v septembri publikovali svoje počiatočné zistenia z testovania vakcíny, iní výskumníci poukázali na štatistické anomálie zistené v danom článku a spochybnili autenticitu predložených údajov. Ruská strana s ich kritikou nesúhlasila.

Začiatkom novembra farmaceutické spoločnosti Pfizer a BioNTech oznámili, že vakcína proti koronavírusu - BNT162b2 -, ktorú vyvíjajú, preukázala v tretej fáze klinických štúdií až 90-percentnú účinnosť.

MOSKVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.