Prvé vakcíny proti koronavírusu dostane Európska únia do konca tohto roka

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/Center for Pharmaceutical Research via AP

BioNTech predpokladá, že do konca roka vyrobia 50 miliónov dávok vakcíny.

Nemecká farmaceutická spoločnosť BioNTech oznámila, že prvé vakcíny proti ochoreniu COVID-19 objednané Európskou úniou môže začať dodávať do konca tohto roka, ak údaje potvrdia, že vakcíny sú bezpečné a účinné. V stredu o tom informovala tlačová agentúra AP.

Spoločnosť BioNTech so sídlom v nemeckom meste Mainz, ktorá vyvíja očkovaciu látku spolu s americkou spoločnosťou Pfizer, uviedla, že "dodávky sa podľa predpokladu spustia do konca roka 2020 pod podmienkou, že klinické testovanie bude úspešné a vakcínu schvália regulačné úrady".

Obe spoločnosti tento týždeň v pondelok oznámili, že na základe výsledkov doterajšieho a ešte neúplného testovania má ich vakcína 90-percentnú účinnosť.

Európska komisia následne v utorok vyhlásila, že dokončuje zmluvu s BioNTech na nákup 200 miliónov dávok tejto vakcíny s možnosťou požiadať o dodanie ďalších 100 miliónov dávok, pričom v stredu túto zmluvu schválila. Vakcína využíva technológiu mRNA na "vycvičenie" imunitného systému tak, aby rozoznal koronavírus, zaútočil naň a zneškodnil ho.

BioNTech tiež uviedla, že zásoby vakcíny pre EÚ sa vyrábajú v jej zariadení v Nemecku a v podniku Pfizeru v Belgicku. Predstavitelia spoločností Pfizer a BioNTech vyhlásili, že na základe pozitívnych údajov a dostupnosti potrebných bezpečnostných a výrobných údajov očakávajú, že v roku 2020 vyrobia celkovo do 50 miliónov dávok vakcíny a v roku 2021 až do 1,3 miliardy dávok.

BERLÍN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nemecko

Dôležité udalosti