Banskobystričania chcú dostať koronavírus pod kontrolu po svojom. V DSS zavádzajú antigénové testovanie

Všetkých pozitívnych klientov budú mať pod jednou strechou.

Banskobystričania chcú dostať koronavírus pod kontrolu po svojom. V domovoch sociálnych služieb zavádzajú pravidelné antigénové testovanie a zamestnancom vyplácajú odmeny. Navyše, všetkých pozitívnych klientov budú mať pod jednou strechou.

Jana Dupáková šéfuje domovu sociálnych služieb (DSS) v Banskej Bystrici, ktorý sa stará o viac ako 150 ľudí. Koronavírus ešte v zariadení nemali, no o týchto časoch hovorí so slzami v očiach. „Starám sa o cudzích ľudí, rodičov som však nevidela ani nepamätám, sú vzdialení odo mňa,“ priznáva.

Hovorí, že je ťažké vysvetliť mnohým klientom, prečo nemôžu chodiť von a prečo za nimi nemôžu prísť ich blízki. Zamestnanci dodržiavajú prísne pravidlá a majú viac práce.

Aj preto samosprávny kraj ako zriaďovateľ rozhodol o odmenách. Každý zamestnanec by si mal prilepšiť najmenej o 480 eur.

Tieto peniaze dostanú ľudia pracujúci v tridsiatke domovov sociálnych služieb, ktoré zriadila župa.

K tomu sa ešte pripoja odmeny od štátu, ktoré dostanú všetky zariadenia, a teda aj súkromné, ktoré sú v kraji. Mohlo by to byť už v decembri.

Od utorka (10. 11.) rána v Banskej Bystrici otvorili červený DSS. Bude pre klientov, ktorí sú v nemocnici a stále sú pozitívni na koronavírus, avšak už nepotrebujú medicínsku starostlivosť. Celkovo sa tam zmestí 25 klientov.

V spolupráci s Vyšším územným celkom (VÚC) na to vyčlenili jeden pavilón, niektorých klientov museli presťahovať. Namiesto po jednom sú teraz mnohí na izbách dvaja.

DSS spolupracuje s nemocnicou, ktorá inštruovala aj zamestnancov, ako sa o pozitívnych starčekov starať.

Župa chce zamestnancov všetkých svojich DSS raz do týždňa pretestovať antigénovými testami, aby predišli nákaze.

Viac v reportáži Martiny Kašiarovej.

Celé vydanie stredajších Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk

BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Martina Kašiarová

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.