Británia má 50-tisíc obetí koronavírusu, Taliansko už milión prípadov

titulka6ss.jpg
Zdroj: TASR/AP

Španielsko má 40-tisíc obetí.

V Británii zomrelo už viac ako 50.000 ľudí pozitívne testovaných na nový koronavírus, píše agentúra AFP s odvolaním sa na stredajšie oficiálne údaje, pričom za uplynulých 24 hodín krajina zaznamenala ďalších 595 úmrtí.

Británia je európskou krajinou s najvyšším počtom úmrtí spojených s ochorením COVID-19. Celkovo mu v Spojenom kráľovstve podľahlo 50.365 ľudí.

Podľa oficiálnych zdrojov v krajine za uplynulý deň tiež pozitívne testovali na koronavírus ďalších 22.950 osôb, ktorých celkový počet sa tým zvýšil na 1.256.725.

Britský premiér Boris Johnson vyhlásil, že každá smrť je tragédiou. Tvrdí, že krajina sa z najhoršieho ešte nedostala a je potrebné, aby sa všetci riadili náležitými opatreniami a správali sa tak, aby sa vírus podarilo potlačiť.

Spojené kráľovstvo je piatou krajinou na svete, ktorá zaznamenala viac ako 50.000 úmrtí v súvislosti s koronavírusom. Tieto údaje britskej vlády sa týkajú osôb pozitívne testovaných na koronavírus v období uplynulých 28 dní.

Tamojší Národný štatistický úrad však tvrdí, že ak by sa vzali do úvahy všetky úmrtia, pri ktorých bolo ochorenie COVID-19 spomenuté na úmrtnom liste, bilancia obetí na životoch by presiahla hranicu 60.000.

Španielsko má viac ako 40-tisíc obetí

Španielske ministerstvo zdravotníctva v stredu oznámilo, že zahraniční turisti, ktorí cestujú do Španielska z krajín s vysokým výskytom nákazy koronavírusom, sa budú musieť preukázať negatívnym testom, píše agentúra AP.

Od 23. novembra budú cestujúci do Španielska z tzv. rizikových krajín povinní vyplniť osobitný formulár vydaný tamojším ministerstvom zdravotníctva, kde uvedú, či boli za uplynulých 72 hodín pred príchodom do Španielska negatívne testovaní na koronavírus, uviedol španielsky denník El País.

Formulár musí byť v španielskom, prípadne anglickom jazyku a cestujúci sa ním môžu preukázať v papierovej aj elektronickej podobe.

Krajina sa rozhodla zaviesť nové opatrenia v súvislosti so stúpajúcim počtom nakazených a úmrtí spojených s koronavírusom.

Nákaze v Španielsku podľa agentúry AFP na základe stredajších údajov dosiaľ podľahlo viac ako 40.000 ľudí, pričom krajina od začiatku pandémie zaznamenala viac ako 1,4 milióna nakazených. Počet nových prípadov podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva stále stúpa.

Španielsko sa tak stalo v poradí štvrtou krajinou Európskej únie s najvyšším počtom úmrtí v súvislosti s ochorením COVID-19. Na prvých troch miestach sa nachádzajú Spojené kráľovstvo, Francúzsko a Taliansko.

Taliansko má milión prípadov koronavírusu

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku v stredu prekročil symbolickú hranicu jeden milión a celkovo v krajine zomrelo takmer 43.000 ľudí. Ukazujú to oficiálne údaje ministerstva zdravotníctva, informovala tlačová agentúra AFP.

Za posledných 24 hodín zaznamenali v Taliansku takmer 33.000 nových infikovaných, takže celkový počet prípadov nákazy stúpol v krajine na 1.028.424.

V krajine pribúdajú rýchlo nielen infikovaní, ale aj mŕtvi - zomrelo ďalších 623 ľudí, najviac za jeden deň od začiatku pandémie, a celkovo je obetí 42.953.

Infekcia koronavírusom zasiahla túto krajinu ako prvú v Európe začiatkom roka a najvážnejšie boli vtedy postihnuté severotalianske oblasti. Vláda preto zaviedla bezprecedentnú celoštátnu karanténu (lockdown), ktorý výrazne spomalil prenos koronavírusu, ale ničil ekonomiku.

Po pokojnejšej situácii počas leta však začali prípady nákazy v posledných týždňoch znovu rásť, ako vyplýva z údajov ministerstva.

Vláda premiéra Giuseppeho Conteho zaviedla celoštátny nočný zákaz vychádzania a nariadila aj skoršie zatváranie barov a reštaurácií. Avšak v regiónoch, kde je výskyt prípadov najväčší, nariadila úplné zatvorenie týchto podnikov a aj ďalšie obmedzenia v pohybe obyvateľstva.

Odborníci v oblasti medicíny však vyvíjajú tlak na Conteho, aby prijal ešte prísnejšie celoštátne opatrenia, a varovali, že zdravotnícke služby už začínajú byť preťažené.

Šéf oddelenia pre infekčné choroby v poprednej milánskej nemocnici Sacco, Massimo Galli, v pondelok 9. novembra varoval, že situácia sa "už do veľkej miery vymkla spod kontroly".
Conte v interview pre denník La Stampa v stredu povedal, že pracuje na tom, aby "sa vyhol zatvoreniu celého talianskeho územia".

"Neustále sledujeme vývoj nákazy a kapacitu nášho zdravotníckeho systému a jeho schopnosť reagovať na situáciu," uviedol premiér. "Predovšetkým sme si istí, že čoskoro uvidíme účinky obmedzujúcich opatrení, ktoré sme už zaviedli," dodal.

Taliansko je desiatou krajinou, ktorá prekročila hranicu milióna prípadov nákazy, po USA, Indii, Brazílii, Rusku, Francúzsku, Španielsku, Argentíne, Spojenom kráľovstve a Kolumbii, vyplýva z výpočtov agentúry AFP.

LONDÝN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti