Skvelá správa! Slovenský test na rozlíšenie chrípky od COVID-19 sa onedlho dostane k ľuďom

1_setrenie_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Test získal certifikát od Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.

Výborná správa! Tím slovenských vedcov okolo Pavla Čekana a virológa Borisa Klempu vyvinuli test, ktorý dokáže rozlíšiť chrípku od nákazy koronavírusom. Teraz dostal certifikát aj od Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv a onedlho sa dostane k pacientom.

"Konečne sa nám to podarilo. Dnes sme získali IVD certifikát od ŠÚKLu na náš prvý diferenciálny test, ktorý dokáže detekovať súčasne SARS-CoV-2 a Influenzu A a B," napísal vedel Čekan na svojom Facebooku.

Ako priblížil, je mu trocha ľúto, že vedci neboli rýchlejší, no na vývoji si chceli dať poriadne záležať. Za spoluprácu okrem Klempu a jeho tímu poďakoval aj Edite Staroňovej a jej spolupracovníkom z úradu verejného zdravotníctva v Bratislave.

"Tento test má 100% špecificitu a detekčný limit 2 kópie virálnej RNA na reakciu. Týmto sa radí medzi najlepšie testy, ktoré dokážu presne rozoznať koronavírus a chrípku v jednom teste. Avšak tých inovácií je v tomto teste viac," uviedol Čekan.

COVID-19 & CHRIPKA: Konecne sa nam to podarilo. Dnes sme ziskali IVD certifikat od SUKLu na nas prvy diferencialny...

Uverejnil používateľ Pavol Cekan Streda 11. novembra 2020

Podľa jeho slov môžu vedci konečne ponúknuť tento test akreditovaným diagnostickým labóratoriám. "Určite ho ponúkneme každému na Slovensku. Ale asi pôjde viac na dračku v zahraničí," dodal Čekan.

V návode testu od spoločnosti MultiplexDX sa uvádza, že testovacia vzorka sa získava z nosa a nosohltanu. Set je určený na použitie "v diagnostickom laboratóriu so zodpovedajúcim vybavením, bezpečnostným štandardom a náležite vyškoleným personálom".

Test vedci vyvinuli ešte v septembri. Pozrite si reporáž, ktorú v tom čase pripravila Ľubica Janíková:


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Chrípka

Dôležité udalosti