Zase sme začali viac cestovať a chodiť. A to pomáha šíreniu vírusu

Britský princ William prekonal koronavírus.
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Vyššia mobilita znamená väčšiu mieru kontaktov a stretnutí medzi ľuďmi.

Po októbrovom poklese sa mobilita obyvateľstva približuje späť k bežným hodnotám. Ministerstvo zdravotníctva na to upozornilo na sociálnej sieti. Odvoláva sa na dáta spoločnosti Apple.

"Je to zlá správa, pretože vyššia mobilita znamená väčšiu mieru kontaktov a stretnutí medzi ľuďmi a to znamená rýchlejšie šírenie vírusu. V uplynulých týždňoch sa podarilo spomaliť šírenie vírusu a množstvo infekčných ľudí sme izolovali vďaka dvom kolám plošného testovania. Ak však nebudeme dodržiavať opatrenia a budeme sa vo väčšej miere stretávať, šírenie vírusu sa bude opäť zrýchľovať a opäť nás vráti k rýchlemu rastu počtu infikovaných," podotkol rezort zdravotníctva.


Rezort ďalej podotýka, že koronavírusu je stále medzi nami a nemocnice zažívajú veľký nápor ľudí s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19 a rastie aj množstvo infikovaných zdravotníkov v čase, kedy ich najviac potrebujeme.

Vyzval ľudí, aby dodržiavali odporúčania, obmedzili návštevy, vyhýbali sa preplným interiérom a minimalizovali kontakty, aj keď majú negatívny výsledok antigénového testu.

"Samozrejme, absolútny základ je rúško, odstup, ruky a vetranie. Základný nástroj máte v rukách ešte vy, aby vírus nedostal šansu šítiť sa," dodáva ministerstvo zdravotníctva.

BRATISLAVA/zg, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti