Prečítajte si, na akom princípe funguje test, ktorý rozlíši chrípku od koronavírusu

Romantické gesto talianskeho dôchodcu.
Zdroj: TV Markíza

Unikátny test, ktorý už má aj certifikát od ústavu liečiv, vyvinuli slovenskí vedci.

Biochemik Pavol Čekan vyvinul spolu so svojím tímom unikátny test, ktorý rozlíši chrípku od koronavírusu SARS-CoV-2. Tento test má najnovšie už aj certifikát aj od Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.

Čo bude nasledovať teraz, po tom, ako slovenský test dostal zelenú? Ako hovorí známy vedec, jeho spoločnosť MultiplexDX ponúkne testy akreditovaným diagnostickým laboratóriám, či už štátnym alebo súkromným na Slovensku aj v zahraničí.

"Rád by som pripomenul, že naším partnerom v rámci vývoja a validácie týchto testov bol aj úrad verejného zdravotníctva v Bratislave, takže testy budú ako dar smerovať aj sem," problížil.

Ako ďalej vysvetľuje, pri tomto diferenciálnom teste na koronavírus a chrípku zostáva rovnaký princíp, na aký sme zvyknutí pri súčasných PCR testoch na koronavírus. Ide o taký istý odber vzorky, pacientov teda bude čakať výter z nosa a nosohltanu.

"Ak má pacient symptómy, často nevie, či ide o koronavírus, chrípku alebo iné respiračné ochorenie. V tomto prípade je v rámci jedného testu možné rozoznať SARS-CoV-2 a sezónne chrípky ako sú influenza A a influenza B. Tieto tri vírusy dokážeme rozoznať po odobratí jedinej vzorky," približuje Čekan s tým, že pacient sa po pár hodinách dozvie svoj stav a bude tak vedieť, čo ďalej.

A ako sa pacienti dostanú k tomuto testu?

Zmena nečaká pacientov ani v postupe. "Ak niekto bude mať známe symptómy, lekár mu môže odporučiť test, prípadne naň pacienta objednať. Následne ho čaká návšteva odberového miesta, kde absolvuje výter a vzorka putuje do štátneho laboratória. V tomto prípae to bude preplácať zdravotná poisťovňa," pripomína Čekan.

Na tento test budeme môcť ísť taktiež aj ako samoplatcovia. Ceny za testovanie si stanovia súkromné laboratóriá, ktoré prejavia o testy záujem. Aj tie budú vyhodnocovať odobraté vzorky a pacienti tak zistia, či sú pozitívni na koronavírus, majú chrípku alebo nejde ani o jedno ochorenie a po diagnóze musia pátrať ďalej.

Čítajte viac: Skvelá správa! Slovenský test na rozlíšenie chrípky od COVID-19 sa onedlho dostane k ľuďom

BRATISLAVA/rk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti