Česi znížili reprodukčné číslo na 0,8 a začínajú uvoľňovať opatrenia

Osobné vozidlo, ktoré podpálil mladý muž pred budovou Najvyššieho súdu USA vo Washingtone.
Zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek

Na Slovensku sa momentálne vírus šíri rýchlejšie ako u susedov.

Česko hlási zlepšenie epidemickej situácie a otváranie ekonomiky. Reprodukčné číslo, ktoré ukazuje, ako sa šíri koronavírus kleslo na hodnotu 0,8. To znamená, že jeden infikovaný v priemere nenakazí ani jednu osobu. Bývalý minister zdravotníctva Roman Prymula avizoval, že keď číslo dosiahne túto hodnotu, pristúpia k uvoľňovaniu opatrení.

Pred mesiacom pritom bolo reprodukčné číslo v Česku 1,5. Situácia sa teda dostáva pod kontrolu. Infomruje o tom portál Novinky.cz.

Súčasný minister zdravotníctva Ján Blatný oznámil, že od 18. novembra sa do škôl vrátia žiaci prvej a druhej triedy základných škôl. Uvoľňovanie teda bude zrejme postupné. Podľa Blatného sú "ľahko za bodom zlomu."

Situácia v Česku sa po dlhej dobe začala zlepšovať. V Prahe museli postaviť poľnú nemocnicu, pretože už nestíhali hospitalizovať a liečiť pacientov, ktorých denne príbúdalo vo veľkých množstvách. Vláda nakoniec pristúpila k lockdownu.

Podľa posledných informácií Pandemickej komisie je na Slovensku reprodukčné číslo od 1,1 až 1,3. Minister Marek Krajčí povedal, že dnes je už toto číslo pod jednotkou.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Česko

Dôležité udalosti