Pápež ponúka pri Vatikáne rímskym bezdomovcom bezplatné testy na COVID-19

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Výtery robia na klinike pri Námestí svätého Petra.

Pápež František ponúka bezplatné testy na koronavírus chudobným ľuďom a bezdomovcom v Ríme v rámci aktivít rímskokatolíckej cirkvi k Svetovému dňu chudobných. Ten pripadá na nedeľu 15. novembra. Vo štvrtok o tom informoval Vatikán, na ktorý sa odvolala tlačová agentúra Reuters.

Výtery robia na klinike pri Námestí svätého Petra, ktorú pápež zriadil pre niekoľkými rokmi. Jej úlohou je poskytovať základnú lekársku starostlivosť ľuďom v núdzi, z ktorých niektorí žijú na uliciach v rímskej štvrti okolo Vatikánu.

Taliansko v stredu prekročilo hranicu jeden milión prípadov nákazy, pričom preskočilo Mexiko a stalo sa jednou z najhoršie postihnutých krajín na svete, ukazujú výpočty agentúry Reuters.

Arcibiskup Rino Fisichella povedal novinárom, že na klinike robia približne 50 testov na koronavírus denne a táto iniciatíva bude pokračovať neurčito dlhý čas.

Tí, čo majú negatívny výsledok testu, dostávajú certifikát, ktorý im umožňuje vstúpiť do útulku, a ľudia s pozitívnym testom sú nasmerovaní na ďalšiu liečbu.

Mnohí z bezdomovcov v Taliansku sú cudzinci, ktorí v štátnom zdravotnom systéme nemajú svojho alebo rodinného lekára, a Talianom, z ktorých sa stanú bezdomovci, napríklad pre ekonomické ťažkosti, je často nepríjemné ísť za svojím rodinným lekárom.
Pápež vyhlásil Svetový deň chudobných pred štyrmi rokmi, aby pritiahol pozornosť na ľudí v núdzi, predovšetkým v rozvojových krajinách. Deň sa bude sláviť aj túto nedeľu.

VATIKÁN/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cirkev

Dôležité udalosti