Príde aj tretia vlna, varuje český odborník. COVID-19 už v niektorých štátoch láme nové rekordy

Aneta Langerová - Dvě slunce
Zdroj: file TASR/AP Photo/Petr David Josek

Situácia sa môže v zimných mesiacoch zhoršovať, pretože bude úradovať aj chrípka.

Po jarnej a letnej vlne epidémie koronavírusu do Japonska dorazila tretia vlna. Na spadnutie je aj v Spojených štátoch, kde pribudlo vyše 140-tisíc nakazených, čo je nový denný rekord. Nové rekordy láme koronavírus aj Británii. Podľa českého evolučného biológa a parazitológa Jaroslava Flegra by sme sa mali pripraviť aj na tretiu vlnu. "Čaká nás zaručene. Nie je otázkou či, ale kedy," povedal pre tn.cz.

Británia hlási najvyšší denný prírastok od začiatku pandémie

Podľa niektorých odborníkov ešte len nastane, iní tvrdia, že už prišla. "Pri pohľade na situáciu v Hokkaidu, Tokiu a inde môžeme povedať, že epidémia v Japonsku vstúpila do tretej vlny," povedal pre japonskú tlačovú agentúru Jiji Press profesor z Tokijskej lekárskej univerzity Atsuo Hamada.

Podobne sa vyjadril aj prezident Japonskej lekárskej asociácie Toshio Nakagawa. Len v Tokiu podľa neho pribudlo v stredu 317 nových prípadov, čo je prvýkrát od augusta, kedy číslo prekročilo 300.

Rýchly nárast prípadov hlási tiež Hokkaidó alebo Osaka. Situácia predovšetkým na severe krajiny začína byť kritická, tvrdí web Asahi.com. Ohniská nákazy v Hokkaidu ohrozujú už tak preťažený zdravotnícky systém.

Na rozdiel od južných oblastí Japonska Hokkaidó leží na severe, kde sa teraz začína výrazne ochladzovať. "Hokkaidó čelí vážnemu problému, pretože teploty klesajú, čo znamená, že ľudia majú zatvorené okná, aby udržali teplo. A vieme, že sa vírus šíri ľahšie v uzavretom priestore," varuje profesorka a odborníčka na infekčné choroby Yoko Tsukamoto.

Odborníci predpovedali, že sa situácia bude v zimných mesiacoch zhoršovať. "Je to ale rýchlejšie, než sme čakali," prezradila Tsukamoto.

Tretia vlna bude horšia než druhá, prorokuje český odborník

Podľa evolučného biológa Jaroslava Flegra tretia vlna nastane aj v Česku a bude horšia než druhá vlna. Aby sme sa vyhli ďalším vlnám, musí sa podľa neho vedenie štátu správať rozumne a prijať také opatrenia, aby bolo možné šírenie ochorení skrotiť na úroveň, kedy bude možné pacientov efektívne trasovať. Zatiaľ sa to však nedeje, denné nárasty sú príliš vysoké na to, aby bolo možné dohľadávať kontakty.

"Ak sa vláda nebude správať rozumne, tak to bude trvať donekonečna. Príde tretia vlna, štvrtá, piata," konštatoval Flegr. Tretia vlna podľa neho bude dramatickejšia než tá druhá. Dôvodom je fakt, že ešte nezačala chrípková sezóna. Až odštartuje a bude prebiehať súbežne s epidémiou koronavírusu, situácia bude podstatne horšia.

Môžeme tak očakávať podobný vývoj ako v Japonsku. "Hokkaidó leží na severe krajiny, kde je teraz chladnejšie a začína tam chrípková sezóna. U nás to bude tiež, ale s oneskorením," tvrdí Flegr.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti