Koronavírus

Schválené! Od pondelka sa otvárajú kiná, divadlá, kostoly, plavárne a fitness

Testovanie v Liverpoole.
Zdroj: TV Markíza

Začne sa hrať aj prvá futbalová a hokejová liga bez divákov.

Pandemická komisia vlády dnes schválila návrh premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), aby sa s obmedzením kapacít otvorili kiná, divadlá i kostoly, ako aj ďalšie prevádzky.

Matovič spresnil, že od pondelka (16.11.) by mohli byť otvorené divadlá, kiná a kostoly s maximálnou kapacitou 50 percent, fitness centrá a plavárne s maximálne šiestimi osobami na 15 metrov štvorcových.

Spustiť by sa mohla podľa jeho slov aj Slovenská hokejová liga a prvá futbalová liga, zatiaľ ale bez divákov.

Návštevníci kultúrnych podujatí a bohoslužieb budú musieť sedieť buď v každom druhom rade, alebo šachovnicovo. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

"Zakázaná je konzumácia nápojov alebo jedál, organizátor musí pred začiatkom odmerať telesnú teplotu účinkujúcich a nepovoliť im vstup, ak majú teplotu vyššiu ako 37,2 stupňa Celzia," uviedla.

Zdroj: TV Markíza

Premiér Matovič na podvečernej tlačovej konferencii priblížil, že konzílium odborníkov prehodnotilo podmienku, podľa ktorej sa mali ďalšie uvoľňovania prijímať, keď sedemdňový kĺzavý medián klesne na hodnotu 500.

Podľa nového rozhodnutia bude táto hranica v sedemdňovom priemere 750 nových prípadov za deň.

Zároveň by mohol opäť začať platiť semafor, podľa ktorého by sa riadili opatrenia v regiónoch. Podmienkou je, aby v nemocniciach nebolo viac ako 2 000 pacientov s ochorením COVID-19 alebo podozrením naň.

Ako informuje štátny tajomník rezortu školstva pre šport Ivan Husár, rokovania sa v pondelok presunú na Ústredný krízový štáb. Konzílium by malo diskutovať aj o zmene pri jednorazových súťažiach.

Momentálne je totiž povinnosťou absolvovať PCR test, návrh je, aby postačovalo absolvovanie antigénového testu.

Čítajte viac: Krajčí: Krivku sme zlomili, 3. kolo testovania bude o týždeň a máme štyri nové ohniská

K uvoľnení opatrení sa vyjarila aj Konferencia biskupov Slovenska (KBS). Správu o otvorení kostolov víta. "Ak sa to potvrdí, budeme veľmi radi, že dôjde k čiastočnému uvoľneniu. Pre veriacich je v náročných časoch naozaj dôležitá možnosť prijímať sviatosti pre duchovnú posilu," reagoval hovorca KBS Martin Kramara.

Doplnil, že v platnosti ostane dišpenz od povinnosti účasti na bohoslužbách i výzva pre seniorov, chorých a rizikové skupiny, aby s návštevami bohoslužieb počkali. Vydané bude podľa jeho slov aj dôrazné upozornenie pre kňazov a veriacich, že stále platia prísne hygienické pravidlá.

Sulíkovi sa výsledok pozdáva

Na otváranie na sociálnej sieti reagoval aj minister hospodárstva Richard Sulík. "OPLATILO SA! Ak je výsledok takýto, nechám na sebe aj drevo rúbať. Ešte reštaurácie a som spoko," napísal.

Matovič v piatok tiež vyhlásil, že aj naďalej platí jeho verejný prísľub Sulíkovi, že ak príde do nedele (15.11.) s plánom, ktorý zníži do 30. novembra 7-dňový kĺzavý medián na Slovensku pod 500, prenechá mu vedenie boja s pandémiou nového koronavírusu.

Premiér pripúšťa, že komunitné testovanie pre kritiku Sulíka nebude. "Ako presvedčím ľudí o komunitnom testovaní, keď kľúčový koaličný partner povie, že je to hlúposť?" povedal novinárom Matovič pri príchode na pandemickú komisiu. Dodal, že stranu SaS v koalícii chce a Sulíka nezvažuje odvolať.


BRATISLAVA/mm, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti