Maďarsko zakročilo proti rebelom, dodržiavanie sprísnených opatrení kontrolujú policajti aj vojaci

Matovič a Krajčí v Starej Turej.
Matovič a Krajčí v Starej Turej. Zdroj: Marton Monus/MTI via AP

Za posledný deň zasahovali poriadkové sily voči 324 narušiteľom zákazu nočného vychádzania.

Dodržiavanie sprísnených opatrení proti šíreniu nového druhu koronavírusu, ktoré v Maďarsku platia od stredy, kontroluje polícia za asistencie armády.

Povedal to v piatok člen pohotovostného centra operačného štábu Róbert Kiss, podľa ktorého za posledný deň zasahovali poriadkové sily voči 324 narušiteľom zákazu nočného vychádzania.

Na porušenie zákazu upozornili 39 osôb, 170 ľuďom udelili pokuty a voči 115 iniciovali priestupkové konanie. Na tri osoby podali policajti žalobu pre porušenie zákazu zhromažďovania.

Kiss pripomenul, že primátori miest s počtom obyvateľov nad 10 000 a primátori budapeštianskych mestských častí majú od stredy právo nariadiť nosenie rúšok na verejných priestranstvách. V mestách, kde platí takáto povinnosť, policajti v spolupráci s príslušníkmi armády zasahovali v tejto súvislosti v 18 prípadoch, pričom piatich nedisciplinovaných upozornili a 13 ľuďom udelili pokutu.

Od polnoci z utorka na stredu začali platiť v krajine viaceré sprísnené protiepidemiologické opatrenia. Ich súčasťou je aj zákaz vychádzania od 20.00 do 05.00 h a úplný zákaz zhromažďovania.

Denný prírastok

V uplynulých 24 hodinách zaznamenali v Maďarsku 5097 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu a 99 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19. Informoval o tom v piatok operačný štáb na serveri koronavirus.gov.hu.

Celkový počet infikovaných koronavírusom od vypuknutia epidémie dosiahol 131 887 a zomrelo celkom 2883 pacientov.

Aktuálne je nakazených 99 202 osôb, z infekcie sa zotavilo 29.802 ľudí. V nemocniciach ošetrujú 6690 chorých, z ktorých 518 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Vakcína

Maďarsko, ako prvá európska krajina, dostane na budúci týždeň vzorku ruskej vakcíny proti novému druhu koronavírusu. Oznámil to v piatok na Facebooku maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Šéf diplomacie dodal, že rokovanie s delegáciou ruskej vlády v tejto záležitosti je už ukončené. "K zaslaniu desiatich vzoriek vakcíny chýba už iba posledné povolenie ruského rezortu zdravotníctva, ktoré by mohlo byť začiatkom budúceho týždňa vybavené a následne by mohli ruskú očkovaciu látku doviezť do Maďarska," povedal Szijjártó.

Dovezenú vakcínu podrobia laboratórnym testom, aby príslušné orgány mohli prijať rozhodnutie o jej použiteľnosti v Maďarsku. Okrem toho pokračujú rokovania s ruskou stranou aj o prípadnej výrobe tejto očkovacej látky na území Maďarska.

Szijjártó v stredu uviedol, že jeho krajina rokuje o možnostiach nákupu vakcíny proti koronavírusu aj s Čínou a Izraelom, pričom ocenil, že pokročil aj nemecko-americký vývoj vakcíny.

MAĎARSKO/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti