Krajčí: Krivku sme zlomili, 3. kolo testovania bude o týždeň a máme štyri nové ohniská

Epidemiologická situácia na Slovensku.
Zdroj: TV Markíza

Zmenia sa aj pravidlá na hraniciach ľudí prichádzajúcich na Slovensko.

Po plošnom testovaní sa Slovensku podarilo za päť dní zlomiť krivku pozitívnych na COVID-19 a to v čase to od 29. októbra do 3. novembra. Počet prípadov začal od tohto dňa klesať.

Povedal to po rokovaní pandemickej komisii minister zdravotníctva Marek Krajčí s tým, že tomu napomohlo celoplošné testovanie i prijaté opatrenia. Sedemdňový denný priemer je 1 815.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Oznámil tiež, že reprodukčné číslo je v rozpätí 0,7 až 0,9, čo považuje za dobrú správu. „Keby sme vydržali v opatreniach, ktoré sme mali doteraz, vírus by sme eliminovali a na začiatku decembra by sme mali kĺzavý medián 500," povedal Krajčí.

Od pondelka sa otvárajú kiná, divadlá, kostoly, plavárne a fitness

Podľa aktuálnych výsledkov testov sú najhoršie na tom okresy Detva, Krupina, Skalica i Banská Štiavnica, ktorá po prvom kole plošného testovania bola zeleným okresom.

Minister zdravotníctva tiež povedla, že hodnota týždňového kĺzavého mediánu, od ktorej závisí uvoľňovanie opatrení na Slovensku, sa má zvýšiť z 500 na 750 nových prípadov ochorenia COVID-19 za deň. Zároveň by mohol opäť začať platiť semafor, podľa ktorého by sa riadili opatrenia v regiónoch.

Podmienkou je, aby v nemocniciach nebolo viac ako 2 000 pacientov s ochorením COVID-19 alebo podozrením naň. Tak by mala ľahšie dosiahnuť hranica, keď by sa mohli otvárať zatvorené prevádzky.

Premiér Igor Matovič potvrdil, že vo vyše 500 obciach, kde je zlá epidemiologická situácia, sa zopakuje na budúci víkend plošné testovanie antigénovými testami. Ich zoznam zverejnia o pár dní.


Krajčí oznámil, že od pondelka (16. 11.) sa zmenia aj pravidlá na hraniciach s Maďarskom, Poľskom a Rakúskom . Pendlerom bude stačiť výsledok antigénového testu, nesmie byť však starší ako dva týždne.

Ostatní cestujúci sa musia na hranici so Slovenskom preukázať negatívnym PCR testom, nie však starším ako 72 hodín.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.