Kedy sa skončí doba rúšková? Prísne pravidlá sa nezmenili ani po celoplošnom testovaní

Ivan Bošňák vysvetľuje predikcie ohľadom druhej vlny
Ivan Bošňák vysvetľuje predikcie ohľadom druhej vlny Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

V určitých prípadoch sa im stále nevyhneme ani na prechádzke v prírode.

Ani po rozsiahlych pretestovaniach Slovákov sa na prísnych pravidlách nosenia rúšok nič nezmenilo. V určitých prípadoch sa im nevyhneme ani na prechádzke v prírode. Zisťovali sme, či odborníci náhodou neplánujú aktuálne pravidlá aspoň čiastočne zjemniť.

Premiér Igor Matovič sľuboval, že po celoplošných testovaniach prehodnotia niektoré prísne pandemické príkazy a zákazy.

To sa čiastočne potvrdilo. Od pondelka prichádza ďalšia vlna otvárania ekonomiky. Jedna oblasť ale stále zostáva po starom a tou je nosenie rúšok. Výnimiek je málo.

Rúška nemusia nosiť osoby v exteriéroch mimo zastavaného územia obce, pokiaľ sú od ostatných osôb vzdialené viac ako päť metrov.

Odborníci sa zhodujú, že rúška sú hlavným pilierom v boji proti koronavírusu. No vírus sa dokáže dostať do obrovskej vzdialenosti, ak nemáte prekrytý nos a ústa.

Ako hovorí virológ Fedor Čiampor, rúška sú opodstatnené v interných priestoroch, v nemocniciach, v prípade otvorenia aj v kinách či divadlách.

Polemika sa ale objavuje nad prípadným nosením rúšok v uliciach miest a obcí. Najmä počas zimy sa ľudia vonku nestretávajú vo veľkých počtoch a riziká prípadnej nákazy sú tak výrazne nižšie.

"Nie je zaznamenané, že nejakými vzdušnými prúdami sa tento vírus prenáša na veľké vzdialenosti," hovorí virológ.

V Českej republike dokonca minulý mesiac proti noseniu rúšok aj vonku zasiahol súd. V stanovisku uviedol, že v opatrení chýbajú konkrétne, zrozumiteľné a podložené úvahy, na základe ktorých by súd mohol účinne a zodpovedne preskúmať, či je skutočne nevyhnutné trvať na povinnom nosení ochranných prostriedkov dýchacích ciest v aktuálne stanovenom rozsahu.

Na prípadné zmeny ohľadom nosenia rúšok sme sa pýtali aj Úrad verejného zdravotníctva. Hlavný hygienik ale žiadne zmeny neplánuje. "Myslím si, že zatiaľ to nie je na programe dňa," uviedol Ján Mikas.

No a na programe dňa podľa virológa nie je ani to, že sa rúšok definitívne zbavíme už v najbližších mesiacoch. "Ak budú medzi nami ľudia, ktorí vírus roznášajú, rúška s nami žiaľ, zostanú," dodáva.

Pozrite si reportáž Lukáša Zuzelku.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti