Muž, ktorý vytvoril vakcínu proti koronavírusu, prezradil, kedy sa život vráti do normálu

Ak všetko pôjde dobre, vakcína by sa mala medzi ľudí dostať koncom tohto roka alebo na začiatku toho budúceho.

Nová vakcína proti koronavírusu by mala ľuďom vrátiť život do normálu budúcu zimu. Injekcia môže znížiť prenos vírusu na polovicu, čo povedie k dramatickému zníženiu počtu prípadov. To sú optimistické slová spoluzakladateľa spoločnosti BioNTech, ktorá nový liek vyvíja.

Svet má kandidáta na vakcínu proti koronavírusu. Očakávaná správa spôsobila na burze explóziu

Vakcína by koronavírusovú situáciu mala zlepšiť už v lete, avšak do stavu ako pred pandémiou by sme sa mali dostať na budúci rok v zime, uviedol v rozhovore pre BBC profesor Ugur Sahin. Ak všetko pôjde dobre, vakcína by sa mala medzi ľudí dostať koncom tohto roka alebo na začiatku toho budúceho. Cieľom profesora je rozdeliť 300 miliónov dávok vakcín po celom svete do apríla budúceho roka.

Profesor Sahin uviedol, že očakáva ďalšie analýzy, ktoré ukážu, že vakcína zníži prenos medzi ľuďmi a tiež zastaví príznaky vyvíjajúce sa u osoby, ktorá vakcínu dostala.

„Som si veľmi istý, že prenos medzi ľuďmi sa zníži pomocou vysoko účinnej vakcíny - možno nie 90%, ale možno 50%, ale nemali by sme zabúdať, že aj to by mohlo viesť k dramatickému zníženiu šírenia pandémie," uviedol profesor.

Po vakcíne na COVID-19 budete mať stav ako po ťažkej opici, no môže vám to zachrániť život

Injekcia, ktorá bola vyskúšaná v šiestich krajinách, sa bude podávať v dvoch dávkach s odstupom troch týždňov. Napríklad v Británii budú mať pravdepodobne prioritu starší obyvatelia a zamestnanci v domovoch starostlivosti, potom budú nasledovať zdravotnícki pracovníci a ľudia nad 80 rokov. No potom vakcínu dostali ďalší obyvatelia, ktorých zoradia podľa veku.

Než sa však vakcína prejaví, bude to nejaký čas trvať. "Miera infekcie vďaka vakcíne klesne počas leta. Dôležité však je, že budeme mať vysokú zaočkovanosť do jesenných a zimných mesiacov," povedal pre BBC profesor Sahin.

Covid bude medzi nami dlhšie, mnohí ľudia sa totiž nedajú zaočkovať

Ohľadom novej vakcíny však existujú aj určité neistoty. Vakcína potrebuje najskôr súhlas regulačných orgánov. Prvé výsledky vyzerajú veľmi dobre, úplné však očakávame v nasledujúcich týždňoch. Rovnako zatiaľ nie sú k dispozícii žiadne údaje, ktoré by ukázali, ako dobre funguje injekcia u tých, ktorí to najviac potrebujú - u starších ľudí.

Tiež zatiaľ nie je jasné, ako dlho bude trvať imunita po podanej vakcíne. Možno teda bude potrebné podávať vakcínu každý rok. Môžu prísť aj ďalšie vakcíny na COVID-19, ktoré fungujú rovnako dobre alebo dokonca lepšie ako táto nová vakcína.

Nádejnú vakcínu proti koronavírusu vyvíja manželský pár. Sú to potomkovia tureckých migrantov

Profesor Sahin tiež uviedol, že doteraz zaznamenané „kľúčové vedľajšie účinky" vakcíny boli slabé až stredne silné bolesti v mieste vpichu po dobu niekoľkých dní, zatiaľ čo u niektorých účastníkov došlo počas podobného obdobia k miernej až stredne silnej horúčke.

„Nezaznamenali sme žiadne ďalšie závažné vedľajšie účinky, ktoré by mali za následok pozastavenie alebo zastavenie štúdie," dodal.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.