Koronavírus sa v Taliansku objavil tri mesiace pred vypuknutím epidémie v Číne

Šarmantnému Rolandovi padla do oka Tamara.
Zdroj: TASR/AP/Luca Bruno

Dokazuje to štúdia, ktorá bola pôvodne zameraná na výskum rakoviny pľúc.

Vedci z National Cancer Institute vypracovali štúdiu, z ktorej vyplýva, že sa koronavírus z Číny do Talianska rozšíril oveľa skôr, ako sa pôvodne predpokladalo. Nová štúdia odhalila, že vírus sa musel v Miláne objaviť z v septembri 2019, teda päť mesiacov pred prvým potvrdeným prípadom nákazy a dokonca tri mesiace pred vypuknutím epidémie v Číne. Informovala agentúra Reuters.

Taliansko zaznamenalo prvé prípady nákazy koronavírusom koncom januára 2020, následne sa krajinou prehnala prvá vlna epidémie, ktorá najviac zasiahla severné regióny.

Vedci skúmali vzorky krvi približne tisícky bezpríznakových ľudí, ktorí sa zúčastnili na pôvodnej štúdii rakoviny pľúc od septembra 2019 do februára 2020. Približne 11 percent vzoriek obsahovalo protilátky na koronavírus.

„Hlavným poznatkom je, že ľudia bez príznakov boli po testoch pozitívni a mali v tele protilátky, ktoré boli schopné vírus zabiť. To znamená, že koronavírus sa môže v populácii šíriť veľmi dlho," uviedol spoluautor štúdie Giovanne Apolone.

Štrnásť percent zo spomínaných vzoriek potvrdzujúcich nákazu covidom bolo odobraných v septembri a 30 percent počas druhého februárového týždňa. „Táto štúdia dokazuje veľmi skorý nástup koronavírusu a jeho rozšírenie v Taliansku ešte niekoľko mesiacov pred identifikáciou prvého pacienta," napísali vedci v štúdii.

Rôzne štúdie potvrdili prítomnosť koronavírusu aj v iných krajiných Euopy ešte predtým, ako bol vyhlásený stav epidémie. Napríklad vo Francúzsku hospitalizovali pacienta s koronavírusom o mesiac skôr, než bol oficiálne potvrdený prvý prípad nákazy SARS COV 2.

MILÁNO/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Taliansko

Dôležité udalosti