Južné Tirolsko v Taliansku cez víkend otestuje obyvateľov na SARS-CoV-2

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Testovanie bude dobrovoľné a je otvorené pre všetkých.

V severotalianskej provincii Južné Tirolsko sa od piatku do nedele uskutoční celoplošné testovanie obyvateľstva na koronavírus. Testovanie bude dobrovoľné a je otvorené pre všetkých. Výnimka platí pre deti do päť rokov a osoby, ktoré už mali pozitívny výsledok testu na koronavírus SARS-CoV-2 alebo sú v izolácii. Testovaniu sa nemusia podrobiť ani obyvatelia domovov pre seniorov a pacienti v nemocniciach.

Ako informovala agentúra DPA, najvyšší predstaviteľ provincie Južné Tirolsko, Arno Kompatscher, v utorok na tlačovej konferencii adresoval všetkým obyvateľom provincie výzvu, aby sa na testovaní zúčastnili. Ich účasť označil za "aktívny príspevok" k splošteniu vlny pandémie v regióne.

Očakáva sa, že odobratie biologického materiálu na testovanie bude trvať len niekoľko minút. Výsledky testu budú k dispozícii do jednej hodiny a budú danej osobe doručené e-mailom, uviedli úrady provincie vo svojom vyhlásení.

Podľa očakávania vedenia provincie by mohlo byť vykonaných okolo 350.000 testov - asi toľko ich bolo vykonaných za uplynulý víkend v celom Taliansku. Južné Tirolsko je nemecky hovoriaca oblasť hraničiaca s Rakúskom, ktorej vláda v Ríme udelila pomerne veľkú autonómiu. Podľa údajov z roku 2019 tam žije viac ako 530.000 ľudí.

Ide tiež o jeden zo siedmich talianskych regiónov alebo provincií, kde úrady z dôvodu vážnej pandemickej situácie nariadili obmedzenie pohybu ľudí a ekonomických aktivít. Väčšina obchodov je zatvorená a ľudia na odchod z domu potrebujú písomné zdôvodnenie.

RÍM/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti