Ústna voda môže zabiť koronavírus za 30 sekúnd, tvrdí nová štúdia

Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock.com

Vedci budú toto zistenie teraz testovať na pacientoch.

Britská vedecká štúdia naznačuje, že obyčajná ústna voda je schopná v ústach zabiť koronavírus za menej ako 30 sekúnd. Vedci z Univerzity v Cardiffe budú toto zistenie ešte testovať na pacientoch vo fakultnej nemocnci vo Walese, uvádza BBC.

Doktor Nick Claydon tvrdí, že tento objav by mohol prispieť k zvýšeniu bežného používanie ústnej vody u ľudí.

"Ak sa klinické testovanie ukáže ako pozitívne, ústne vody by sa mohli stať dôležitou súčasťou rutiny ľudí, spoločne s umývaním rúk, dodržiavaním odstupov a nosením rúšok, a to nielen v súčasnosti, ale aj v budúcnosti," uviedol Claydon.

Hoci výskum poukazuje na to, že ústna voda je schopná zabiť koronavírus v ústnej dutine v slinách, nie sú žiadne dôkazy, že by sa ústna voda mohla stať liekom na COVID-19, pretože sa nedostane do dýchacích ciest ani do pľúc.

Univerzitná správa uvádza, že ústne vody s aspoň 0,07 percentným obsahom cetypyridinium chloridu (CPC) sa ukázali ako sľubné pri eliminácii vírusu. Aj keď správa ešte nebola odborne preskúmaná, podporuje ďalšiu nedávnu štúdiu, ktorá odhalila, že ústne vody založené na CPC sú účinné pri znižovaní vírusovej záťaže v tele človeka.

Klinické skúšanie sa zameria na to, či pomáha znižovať hladiny vírusu v slinách pacientov s COVID-19 v nemocnici, pričom výsledky sa očakávajú začiatkom budúceho roka.

Profesor David Thomas z univerzity uviedol, že počiatočné výsledky sú povzbudivé, ale klinická štúdia neprinesie dôkazy o tom, ako zabrániť prenosu medzi pacientmi.

„Aj keď tieto ústne vody veľmi účinne likvidujú vírus v laboratóriu, musíme zistiť, či fungujú u pacientov, a to je predmetom našej prebiehajúcej klinickej štúdie," uviedol.

„Prebiehajúca klinická štúdia nám však ukáže, ako dlho trvajú nejaké účinky po jednorazovom podaní ústnej vody pacientom s COVID-19." Musíme pochopiť, či vplyv voľnopredajných ústnych vôd na liek Covid- Vírus dosiahnutý v laboratóriu sa môže reprodukovať u pacientov. ""

WALES/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme štúdia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.