Vláda uvažuje o nákupe ďalších antigénových testov

Odber cez okno na ZŠ Wolkerova 10 v Bardejove.
Zdroj: Facebook/Jaroslav Naď

Zdravotníctvo bude témou dnešnej mimoriadnej koaličnej rady.

Mimoriadna Koaličná rada bude dnes večer rokovať aj o nákupe ďalších antigénových testov. Premiér Igor Matovič navrhol, aby testy nakúpilo ministerstvo hospodárstva. Šéf rezortu Richard Sulík na vláde preto požiadal o prerušenie rokovania o tomto návrhu, lebo to neprebrali na koaličnej rade.

Sulík tomu nerozumie, tvrdí, že nákup testov nepatrí ku kompetenciám jeho rezortu. Nákup by mala podľa neho zabezpečiť napríklad Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR.

"Nerozumiem tomu, lebo v kompetenčnom zákone sú jednoznačne stanovené úlohy, ktoré má ministerstvo hospodárstva vykonávať. Nákup testov k nim nepatrí. Uznesenie vlády nebolo prerokované na koaličnej rade, preto som navrhol, aby bolo rokovanie o tomto bode prerušené, to premiér akceptoval," povedal Sulík po rokovaní vlády. Dodal, že koaličná rada má byť v stredu večer, ide podľa neho o mimoriadne rokovanie. Nákup antigénových testov sa má podľa Sulíka následne riešiť na štvrtkovom zasadnutí vlády, ktoré sa má začať o 8.00 h.

Minister hospodárstva pripomenul, že pred týždňom bol nákupom testov poverený rezort vnútra. "Asi to dáva väčší zmysel, neviem, prečo by to malo robiť hospodárstvo. A ešte tu máme štátne hmotné rezervy, ktoré už nakúpili 13,5 milióna testov, majú už skúsenosti a majú ešte aj 1,8 milióna testov na sklade, čiže neviem, čo toto chce byť za aktivitu," dodal.

Návrh uznesenia o obstaraní antigénových testov hovorí o tom, že zabezpečiť ho má rezort hospodárstva "podľa počtu a špecifikácie určenej Ministerstvom zdravotníctva SR".
"Vzhľadom na skutočnosť, že Ministerstvo obrany SR a Ministerstvo vnútra SR plnia iné úlohy v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19, navrhuje sa využiť voľné kapacity iného ministerstva, ktorým je Ministerstvo hospodárstva SR," píše sa v predkladacej správe návrhu.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Antigénový test

Dôležité udalosti