Na svete je nová samotestovacia sada na COVID-19. Ľuďom ukáže výsledok doma

Ilustračná snímka.
Zdroj: Reflex

O výsledku informuje do 30 minút.

Prevratnú novinku pre domáce testovanie koronavírusu pustil tento týždeň do domácností v Amerike tamojší Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA). Píše CNN.

Američania majú k dispozícii vôbec prvý test na domáce zisťovanie nákazy, ktorý im poskytne výsledky počas pár minút. Ľudia si tak sami urobia výter z nosa a do 30 minút vedia aj výsledok.

Vďaka rozhodnutiu, ktoré úrad vydal v režime pre núdzové použití, tak Američania nebudú musieť čakať na zdĺhavé vyhodnocovanie v laboratóriách.

"Test, ktorý je plne použiteľný mimo laboratória a ďalších zdravotníckych zariadení, bol vždy hlavní prioritou FDA pri riešení pandémie. Viac Američanov, u ktorých je podozrenie na ochorenie COVID-19, teraz budú môcť na základe svojich zistení podniknúť rýchle kroky k ochrane seba aj svojho okolia," uviedol lekár Jeff Shuren, riaditeľ ústredia pre zdravotné a rádiologické prostriedky FDA.

Lucira COVID-19 All-In-One Test Kit, ako sa novinka menuje, je v domácom prostredí určená výhradne pre osoby staršie ako 14 rokov. Tie však tento test budú môcť získať len na lekársky predpis.

FDA však schválil prístroj aj pre použitie v ordináciách lekárov a v zdravotníckych zariadeniach vrátane záchranky, kde ho zdravotníci môžu používať pre všetky vekové skupiny pacientov.

Aby sa nestratil prehľad o šírení nákazy, budú mať predpisujúci lekári povinnosť hlásiť príslušným orgánom výsledky všetkých testov, ktoré predpíšu.

Táto podmienka je súčasťou rozhodnutia regulačného úradu FDA a výrobca testovacieho setu, spoločnosť Lucira Health, tomu prispôsobil označovanie krabičiek s výrobkom. Naviac, vyvinul aj rýchle referenčné pokyny a postupy pre lekárov, aby zjednodušil ohlasovanie výsledkov testov.


Zdroj: YouTube/KPRC 2 Click2Houston

WASHINGTON/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti