Matovič oznámil, že do Vianoc má byť ďalšie plošné testovanie

Landon Brown, Bobby Brown Jr. a Bobby Brown
Zdroj: TASR

Podľa neho ak nákup testov dopadne dobre, v apríli by sme mohli mať situáciu pod kontrolou.

Slovensko pravdepodobne čaká do vianočných sviatkov ešte jedno plošné testovanie antigénovými testami. Nákup 16 miliónov kusov má zabezpečiť rezort hospodárstva pod vedením Richarda Sulíka.

Oznámil to premiér Igor Matovič po rokovaní vlády, ktorá vicepremiérovi schválila túto úlohu. O prípadných konkrétnych termínoch nateraz nehovoril, rozhodne sa o nich na zasadnutí konzília.


Zároveň dodal, že sa ide do zlého obdobia nielen epidemiologicky, rovnako nebude situácii priať ani počasie. Zdôraznil, že plán komunitného testovania, ktorý navrhoval, sa neuskutočnil.

Matovič tvrdí, že epidemiológovia aj ústredný krízový štáb vyhodnotili plošné testovanie ako dôležité, pretože dokázalo skresať počet pozitívnych ľudí, ktorí denne pribúdali. Zároveň tvrdí, že keď nechceme, aby bol opäť veľký nápor na nemocnice, tak sa musí realizovať plošné testovanie. "Musíme mať preto zabezpečené dostatočné množstvo antigénových testov," povedal premiér. Potvrdil, že plošné testovanie by sa malo uskutočniť podľa všetkého v decembrových termínoch.

Premiér naznačil, že ak budeme dobrý po novom nákupe, niekedy v apríli by sme si mohli povedať, že to máme pandémiu pod kontrolou.

Mimoparlamentný Hlas - sociálna demokracia vyzýva premiéra, aby ďalšie plánované celoplošné testovania boli striktne dobrovoľné. Za takýmto testovaním vidí strana jeho osobnú politickú hru.

"Igor Matovič ide opäť celé Slovensko zaťahovať do svojej osobnej politickej hry v podobe celoplošného testovania, hoci doteraz nevidíme jasný medicínsky význam tých predchádzajúcich. Vyzývame ho, aby ďalšie celoplošné testovanie nevhodnými antigénovými testami bolo striktne dobrovoľné," uviedol líder Hlasu a expremiér Peter Pellegrini..

Kritizuje hrozby trestami. Premiér podľa neho musí presvedčiť ľudí, že jeho osobný nápad s testovaním je skutočnou zbraňou proti vírusu. "A nie hnať celý národ pod hrozbou trestov na odberné miesta," zdôraznil.

BRATISLAVA/zg, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.