Prvého nakazeného hlási aj Samoa, bez prípadov koronavírusu už zostalo iba 6 štátov

Infikovaný muž - námorník - prišiel v rámci repatriácie cez novozélandský Auckland.

Tichomorský ostrovný štát Samoa vo štvrtok ohlásil svoj prvý prípad ochorenia COVID-19. Oznámenie prichádza v čase, keď šírenie koronavírusovej pandémie pokračuje v dosiaľ nepoznačených krajinách Pacifiku. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Samojský premiér Tuilaepa Aiono Sailele Malielegaoi vyzval svojich 200.000 krajanov, aby zachovali pokoj po tom, ako potvrdil, že muž, ktorý minulý týždeň v piatok letecky pricestoval do Samoy, mal pozitívne výsledky testu, zatiaľ čo bol v povinnej karanténe.

Infikovaný muž - námorník - prišiel v rámci repatriácie cez novozélandský Auckland. Miesto jeho predchádzajúceho pobytu úrady nezverejnili, ale pred odchodom z Nového Zélandu mal ešte negatívne výsledky testu.

Až donedávna patrili izolované pacifické ostrovy medzi najúspešnejšie oblasti na svete v ochrane pred pandémiou, keďže včas uzavreli svoje hranice, a to napriek tomu, že ich ekonomiky sú závislé od cestovného ruchu.

V uplynulých dvoch mesiacoch však prvé prípady infekcie zaznamenali Vanuatu, Šalamúnove ostrovy, Marshallove ostrovy a najnovšie Samoa. Pandémia zatiaľ obchádza štáty Kiribati, Mikronézia, Nauru, Palau, Tonga a Tuvalu.

Tichomorské ostrovné krajiny prijali prísne opatrenia z dôvodu, že tamojšie národy sú mimoriadne zraniteľné vzhľadom na nedostatočnú zdravotnícku infraštruktúru, ako aj vysoký výskyt obezity a srdcových chorôb. Koncom minulého roka si epidémia osýpok na Samoe vyžiadala 83 mŕtvych, väčšinou batoliat. 

APIA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Samoa

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.