Sobotňajšie plošné testovanie: Niektoré ohniská nákazy vyvolávajú pochybnosti

Žena predstierala rakovinu, aby si v zbierke zarobila peniaze na dovolenku
Zdroj: TASR - Ján Krošlák

Obce, kde sa otestovalo málo ľudí, môžu mať vysoké percento zbytočne.

Prípravy na ďalšie kolo testovania sú v plnom prúde. Ministerstvo obrany oznámilo možné ohniská nákazy, no aj tie vyvolávajú pochybnosti. 

Jedným z ohnísk nákazy COVID-19 má byť podľa ministra obrany Jurkova Voľa. Maličká dedinka pri Svidníku otestovala pred dvoma týždňami 49 ľudí a dvaja boli pozitívni. 

„Dopadli sme ako sme dopadli, ale nemôžem s tým súhlasiť, pretože my sme maličká obec, málo ľudí bolo na testy, a keď vyskočili dvaja, tak je jasné, že to vyskočilo na tie 4,8 percenta," prezradila starostka obce Iveta Škrabová.


V obci Roztoky neďaleko Svidníka jednopercentnú hranicu pozitívne testovaných prekročili len o tri stotiny percenta. 

„V druhom kole u nás bolo 195 obyvateľov na testy, dvaja boli pozitívni. Sú to matka s dcérou z jednej domácnosti," uviedol Martin Jurkovič, starosta obce Roztoky. 

Celoplošné testovanie absolvuje aj púchovský okres, ktorý sa po prvom kole ukázal ako predtým neznáme ohnisko nákazy. 

Situácia je tu aj naďalej nepriaznivá. Primátorka Púchova tvrdí, že na tretie kolo sú pripravení a vítajú ho. Trápi ich však otázka, kto im preplatí náklady. 

Testovanie si zopakujú aj v obci Ptičie. Zaujímavé ale je, že keby sa na druhom kola zúčastnili len domáci obyvatelia, tretí raz by sa testovať nemuseli. Štatistiku im ale pokazil jeden Humenčan. 

V Abrahámovciach pri Bardejove sa chystajú v poradí už na 4. kolo testovania. Naposledy tu pritom nemali ani jedného pozitívneho občana. 

"Traja ľudia, ktorí neboli z našej obce, lebo chodili sa testovať aj z iných obcí, tak tí nám urobili tu falošnú pozitivitu," uviedol starosta obce Abrahámovce Ján Novotný. 

Vo väčšine zo 485 obcí a miest budú testovať po tretíkrát. Odhadnúť záujem ľudí sa aspoň na severovýchode Slovenska vôbec nedá.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti