Súdny lekár je denne vystavený riziku nákazy. Tvrdí, že nakaziť sa môže skôr medzi živými

Aj lekár má v sebe prirodzený strach, no počas praxe sa už stretol s mnohými vysoko infekčnými telami.

Od začiatku pandémie ich mal na stole stovky. Súdny lekár, ktorý sa špecializuje na pitvy tiel, pri ktorých bol diagnostikovaný COVID-19, je denne vystavený riziku nákazy. Exkluzívne nám porozprával o vedeckých zisteniach, ktoré nielenže upresňujú príčinu smrti, ale zlepšujú liečbu.


František Štuller šéfuje Martinskému pracovisku Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosti. Každodenné stretnutia s nebohými, podozrivými či potvrdenými prípadmi nákazou koronavírusom sú pre lekára enormnou psychickou i fyzickou záťažou.

„Tam nie je problém sa obliesť, ale vyzliecť sa. Aby som sa správne vyzliekol z toho odevu. Aby som nekontaminoval svoje telo. Vysoký stupeň hygieny. Všetko prádlo musíte prať. To znamená viac prania, viac žehlenia, väčšia hygiena všeobecne vo všetkom," uviedol. 

Koronavírus človeku zničí pľúca. Diagnózu preverujú následne aj laboratórne. Oproti zdravým, vzdušným pľúcam, ktoré majú konzistenciu špongie, sú tie napadnuté covidom diametrálne odlišné.

„Sa premenia na tuhé hutné tkanivo, ktoré je absolútne nepredýchané. Tzn. krv nemá kadiaľ ísť a nemá sa kde okysličovať vôbec. A s tým sa dýchať nedá. Ani žiť sa s tým nedá," uviedol Štuller. 

Aj lekár má v sebe prirodzený strach, no počas praxe sa už stretol s mnohými vysoko infekčnými telami. Vďaka mimoriadnej hygiene sa mu nákaza vyhýba.

Práve podceňovanie COVIDU-19 vníma ako veľké riziko. A s ním ide ruka v ruke aj ohľaduplnosť.

Súdny lekár tvrdí, že nakaziť sa skôr môže medzi cudzími živými než medzi mŕtvymi. „Lebo s mŕtvolami už viete narábať. S cudzími živými ľuďmi neviete narábať."

MARTIN/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pitva

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.