Konzílium odborníkov: Na hraniciach sa nebude testovať antigénovými testami

Súčasná zostava skupiny AC/DC
Zdroj: TASR/AP

Viac o téme sa dozviete vo videu.

Vo štvrtok opäť zasadalo konzílium odborníkov a zaoberali sa najmä opatreniami na slovenských hraniciach. Viac informácií priniesol naživo v Televíznych novinách náš redaktor Viktor Serebryakov.

Antigénové testy sa zatiaľ na hraniciach používať nebudú, využijú sa iné možnosti na uľahčenie prechodu na naše územie, najmä pre tranzitujúcich ľudí.

Ak bude niekto prichádzať zo „zelenej krajiny", nemusel by ísť do karantény ani byť testovaný.

Viac o téme a o prvej vakcíne pre Slovensko povie vo videu Martin Klus, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.

Ako Klus doplnil, medzi menej rizikové krajiny bude zaradený aj Singapur. "Tieto zmeny sa spoločne s uznávaním 72-hodinových RT-PCR testov aj z Nórska, Islandu, Lichtenštajnska, Švajčiarska a Spojeného kráľovstva objavia už pri najbližšej úprave vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR," avizoval. Predpokladá, že by to mohlo byť začiatkom budúceho týždňa.

Nový výpočet 72-hodinovej platnosti negatívneho testu podľa štátneho tajomníka výrazne uľahčí návrat domov na Slovensko mnohým občanom, napríklad z členských krajín Európskej únie alebo Švajčiarska.

Konzílium schválilo tiež výnimku pre ľudí, ktorí v posledných troch mesiacoch prekonali ochorenie COVID-19. "S potvrdením od lekára na území SR, že ste ochorenie prekonali, budete môcť cestovať bez preukazovania sa negatívnym testom," vysvetlil Klus. Formulár potvrdenia má byť súčasťou prílohy vyhlášky, ktorou sa táto výnimka zavedie.

Pri návrate zo zelenej krajiny má byť umožnený aj tranzit červenou krajinou. Treba však hodnoverne preukázať, že tranzitujúca osoba v červenej krajine strávila iba čas nevyhnutný na prechod. "Preukázanie je možné rôznymi spôsobmi, napríklad cestovnými lístkami, esemeskou, ktorú dostávame pri prechodoch hranicami a podobne," načrtol štátny tajomník.

Konzílium zároveň neodporučilo prijať výnimku na krátkodobé výjazdy do susedných krajín. Dôvodom je podľa Klusa riziko jej zneužívania, keďže na hraniciach neexistujú permanentné hraničné kontroly, ktoré by skutočný čas strávený v zahraničí mohli kontrolovať.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti