Muž (†45) sa koronavírusom infikoval štyrikrát. Boj s chorobou prehral po 154 dňoch

hazard_tvnoviny.mp4
Zdroj: shutterstock/Kiryl Lis

Pacient trpel tzv. antifosfolipidovým syndrómom (APS), čo je autoimunitná porucha, ktorá sa prejavuje upchávaním tepien a žíl.

Aj keď vo všeobecnosti platí, že ľudia, ktorí prekonali koronavírus, sú voči nemu istý čas imúnni, občas sa objavia prípady, ktoré sa tomu vymykajú. Skúsenosť s tým majú aj v nemocnici v americkom Bostone, kde liečili pacienta, ktorý sa nakazil koronavírusom až štyrikrát a nakoniec ochoreniu podľahol.

Boj s COVID-om bol pre 45-ročného muža mimoriadne vyčerpávajúci najmä pretože trpel ťažkou poruchou imunity. Nepomohla mu ani agresívnejšia forma liečby, ktorú lekári nasadzujú iba v ojedinelých prípadoch. O prípade infomoval renomovaný portál New England Journal of Medicine.

Podľa autorov správy ide o ďalší dôkaz, že pacienti s oslabeným imunitným systémom by v časoch pandémie koronavírusu mali vychádzať z domu iba v najnutnejších prípadoch. Spomínaný pacient trpel takzv. antifosfolipidovým syndrómom (APS), čo je autoimunitná porucha, ktorá sa prejavuje upchávaním tepien a žíl.

Pacienti musia užívať lieky na riedenie krvi alebo malé dávky aspirínu. Muž mal tiež problémy s tkzv. difúznym alveolárnym krvácaním, ktoré môže vyústiť až do zlyhania pľúc a ľadvín.

Po prvom pozitívnom teste pacienta 5 dní liečili remdezivirom a dostával aj zvýšené dávky liekov na riedenie krvi. Jeho stav sa zlepšil a prepustili ho domov. Netrvalo však dlho a opäť sa mu pohoršilo. Takto sa to opakovalo ešte trikrát ho museli náhle hospitalizovať.

Negatívne výsledky testov sa striedali s pozitívnymi, opakovala sa liečba remdezivirom a pri poslednej hospitalizácii museli pacienta napojiť na umelú pľúcnu ventiláciu. Vírusová nálož však bola v tele muža stále rovnako veľká po každom pozitívnom teste. V pľúcach sa mu navyše vytvorila plesňová infekcia. Napriek terapii remdezivirom a liekmi proti mykóze pacient zomrel po 154 dňoch od prvého pozitívneho testu. 

BOSTON/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti