Sulíkov plán proti pandémii: Rozdeliť Slovensko na 36 oblastí a štyri farby semaforu

Kandidát na generálneho prokurátora Ján Šanta.
Zdroj: TASR

Pre zabránenie šírenia koronavírusu by mohli na čas zrušiť vlaky zadarmo pre dôchodcov.

Minister hospodárstva Richard Sulík predstavil protipandemický plán v boji s koronavírusom. Jeho základom je rozdelenie Slovenska na 36 oblastí podľa sídiel Regionálnych úradov verejného zdravotníctva a zaviedli by sa podľa počtu pozitívnych štyri farby semaforu - zelená, oranžová, červená a čierna.

Zdroj: uvz

Potvrdil, že dokument predložia v pondelok (23. 11.) na krízový štáb a verí, že si časť z neho osvoja, resp. vyberú z neho to najlepšie. SaS v ňom navrhuje nosenie rúšok v interiéri, keďže toto opatrenie funguje. 

Prečítajte si aj: Matovič o Sulíkovom pandemickom pláne: Je to cesta do pekla

Seniorom nad 65 rokov by mala Slovenská pošta doručiť 15 rúšok raz za mesiac. Platiť by tiež malo dodržiavanie odstupu dva metre, dodržiavať ich treba najmä pri čakaní. „Nejde o znovuobjavenie kolesa. Je dôležité mať jeden plán a budeme sa ho držať. Nevidíme zmysel, aby tvrdé opatrenia, museli byť aj v okresoch, ktoré sú na tom dobre," vyhlásil Sulík. 

Zdroj: SaS

Podľa Sulíka ak sa nejaký obvod dostane do čierneho pásma, vyhlásia v ňom núdzový stav a prijme sa zákaz vychádzania.

Janka Bittó Cigániková v záujme zabráneniu šírenia koronavírusu oznámila, že navrhujú aj zníženie mobility a na istý čas obmedziť aj cestovanie vlakmi zadarmo. 

Predajne, reštaurácie a testovanie

Prevádzkovatelia predajní, reštaurácii či divadiel by mali pri vstupe do objektu zabezpečiť dezinfekciu rúk, každý návštevník by mal povinnosť vydezinfikovať si ruky. Zdôrazňuje aj vetranie a zvlhčovanie vzduchu v uzavretých priestoroch.

Zdroj: SaS

Protipandemický plán popisuje aj spôsob testovania. Malo by sa testovať pri príznakoch ochorenia, v školách, domovoch sociálnych služieb. Tiež pred hromadnou akciou, napríklad pri športových akciách. Samostatný režim testovania by mal byť na hraniciach a tiež v subjektoch hospodárskej mobilizácie, podnikoch kritickej infraštruktúry či v spoločnostiach nad 1 000 zamestnancov.

Nový plán má aj rezort zdravotníctva, podľa neho sa budú prijímať alebo uvoľňovať opatrenia. Takýto plán doteraz neexistoval, opatrenia sa tak často prijímajú nečakane.

Minister školstva Branislav Gröhling na tlačovej besede oznámil, kedy by sa mali vrátiť deti do škôl.

BRATISLAVA/zg, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.