Silné emócie na letisku: Po vyše 130 dňoch otvorili hranice dva najľudnatejšie štáty Austrálie

m1.jpg

Oba štáty uzavreli svoje hranice 8. júla.

Nový Južný Wales a Viktória, dva najľudnatejšie austrálske štáty, v pondelok minútu po polnoci miestneho času po 138 dňoch znova otvorili svoje hranice. Stalo sa tak po tom, ako sa vo Viktórii podarilo potlačiť druhú vlnu koronavírusovej pandémie, píšu agentúry Reuters a DPA.

Oba štáty uzavreli svoje hranice 8. júla. Cieľom toho opatrenia bolo dostať pod kontrolu situáciu v Melbourne, hlavnom meste Viktórie, ktoré sa stalo ohniskom ochorenia COVID-19. Ich hranice boli naposledy uzavreté v roku 1919 počas pandémie španielskej chrípky.
Uvoľnenie opatrení vyvolalo oslavy v pohraničných mestách, pričom väčšina vodičov pri prekračovaní hraníc trúbila.


Po opätovnom otvorení hraníc sa predpokladá prudký nárast leteckej dopravy na jednej z najrušnejších trás na svete medzi Melbourne a Sydney. Letisko v Sydney očakávalo v pondelok 26 letov z Viktórie, ktorými by sa malo prepraviť takmer 4000 cestujúcich. Práve letecká doprava patrí koronakrízou medzi najviac postihnuté odvetvia.

Zdá sa, že vo Viktórii, druhom najľudnatejšom štáte Austrálie, sa šírenie koronavírusu SARS-CoV-2 podarilo účinne zastaviť, pretože pondelok bol 24. dňom v rade, keď neboli hlásené žiadne nové prípady infekcie. V nedeľu boli preto zmiernené nariadenia týkajúce sa nosenia rúšok v exteriéroch a zhromažďovania osôb.

Najľudnatejší štát Nový Južný Wales zaznamenal 16 dní bez novej lokálnej nákazy. V štáte Viktória sa vyskytlo približne 73 percent z celkového počtu vyše 27.800 nakazených v Austrálii a 90 percent z doterajších 907 úmrtí. Na vrchole druhej vlny pandémie tam pribúdalo okolo 700 nakazených denne. Skoro päťmiliónové mesto Melbourne bolo v karanténe 112 dní.

 

SYDNEY/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti