Oxfordská univerzita predstavila svoju vakcínu na koronavírus. Bude lacnejšia, ale prišlo aj sklamanie

Jej účinnosť je v priemere 70-percentná.

Na svete je ďalšia vakcína na nový druh koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Oxfordská univerzita v spolupráci s firmou AstraZeneca predstavila verejnosti výsledky testov. Podľa nich má v priemere 70-percentnú účinnosť. Nie je teda tak efektívna, ako tá, s ktorou prišiel Pfitzer a Moderna, ale má byť lacnejšia a jej skladovanie bude jednoduchšie, uvádza BBC. 

Vakcíny konkurenčných firiem vykazujú lepšie výsledky (účinnosť až do 95 percent), ale oxfordská vakcína zohrá v boji proti koronavírusu tiež významnú úlohu. Bude oveľa dostupnejšia a menej náročná na skladovanie. Jej cena sa bude pohybovať okolo dvoch libier za kus (2,25 eura) a bude ju možné mať iba v obyčajnej chladničke.

Vakcína Pfizeru a BioNTech proti COVID-19 má až 95-percentnú účinnosť

Vedci sa tiež vyjadrili, že v prípade, že sa podá v dvoch dávkach, jej účinnosť bude až do 90 percent. „Dúfame, že budeme môcť začať s vakcináciou už o mesiac. Snáď sa vrátime do normálu už po Veľkej noci," uviedli vedci. 

Vakcínu vyvíjali približne 10 mesiacov. Britská vláda si už teraz objednala 100 miliónov dávok v rámci imunizačného programu. 

Do tretej fázy testov sa zapojilo 20-tisíc dobrovoľníkov z Veľkej Británie a Brazílie. Vakcína bude v predaji hneď potom, ako ju autorizujú regulačné orgány.

LONDÝN/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Oxford

Dôležité udalosti