Matovič o Sulíkovom pandemickom pláne: Je to cesta do pekla

prasa_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR

Tvrdí, že rozdeliť krajinu na 36 "samostných štátov" je nezodpovedné.

Pandemický plán, ktorý predstavil líder SaS Richard Sulík je podľa slov premiéra Igora Matoviča cesta do pekla.

„Hovoriť si, že môžeme Slovensko rozdeliť na 36 samostatných štátov a hráme sa na 36 piesočkoch je nezodpovedné. Nezaujíma ho koľko ľudí je v nemocniciach, koľko ľudí zomiera. Západné Slovensko bude zelené, ale nás nezaujíma východné Slovensko. Toto nie je zodpovedný plán, to je cesta do pekla, ale my v Bratislave si dáme cigarku v obľúbenej reštaurácii," povedal pred rokovaním krízového štábu.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí zopakoval, že naďalej platí pre uvoľňovanie opatrení priemerný týždenný počet chorých 750 a v nemocniciach bude menej ako 2 000 hospitalizovaných. "Ak to tak bude, môžeme hovoriť o semaforoch," vyhlásil.

Zdroj: TASR

Pokiaľ ide o Sulíkov plán zdôraznil, že najskôr ho musí predložiť konzíliu odborníkov, potom sa ním bude zaoberať pandemická komisia. „Dnes sa ním ani zaoberať nebudeme. Ak prejde na komisii, môžeme ísť do toho," dodal Krajčí.

Aj prezidenta Zuzana Čaputová reagovala na plán, ktorý predstavil líder SaS a na verejnosť prenikol aj ten z rezortu zdravotníctva.

„Oceňujem každého, kto sa k riešeniu koronakrízy stavia konštruktívne. Oceňujem teda aj prístup ministrov hospodárstva a zdravotníctva a ich prácu, pretože podrobný a dlhodobejší plán v tejto situácii potrebujeme. Treba oceniť aj vedcov, ktorí obom ministrom pomáhali. Je lepšie mať dva plány ako žiaden a ešte lepšie je mať jeden spoločný. O to je potrebné sa teraz usilovať,“ reagovala na sociálnej sieti.

Matovič v súvislostí o otváraním škôl povedal, že na krízovom štábe navrhne, aby sa do školských lavíc vrátili aspoň maturanti.

V prípade testovania podľa Matoviča platí, že ÚKŠ súhlasilo so systémom testovania ako nástrojom na zníženie počtu denných prírastkov tak, aby denný limit nepresahoval 500 pozitívnych prípadov.

Sulík prichádzajúci na ÚKŠ ešte pred premiérom a šéfom zdravotníctva povedal, že očakáva diskusiu o svojom pláne, minister školstva Branislav Gröhling (SaS) to, že verí, že k 30. novembru budú môcť otvárať školy. Matovič mu pred novinármi odkázal, nech radšej najskôr prehovorí do duše straníckemu šéfovi a nech v SaS nemenia svoje postoje tomu, s čím predtým súhlasili. Matovič však naznačil, že prichádza s návrhom, že aspoň maturanti by sa mohli dostať do škôl skôr.


BRATISLAVA/zg, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pandemický plán

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.