Rehabilitačná starostlivosť pre covidových pacientov je nedostačujúca, problémov je viacero

Minister zdravotníctva Marek Krajčí a premiér Igor Matovič.
Zdroj: Reflex

Medzi nimi dominujú administratívne prekážky, ale aj nedostatok rehabilitačných zariadení a lôžok.

Po prekonaní akejkoľvek vážnej choroby je rehabilitácia pre pacienta kľúčová. Ako je na tom pľúcna rehabilitácia v čase, keď náš každodenný život riadi COVID-19?

„Rehabilitácia je liečba číslo jedna. My práve odstraňujeme tie dôsledky tých pozápalových zmien, ktoré v tých pľúcach nastávajú,“ vysvetľuje fyzioterapeut Marián Jendrichovský.

Post-covidová liečba ešte nie je Ministerstvom zdravotníctva oficiálne zaradená medzi liečebné kúry, a tak musia kompetentní vytvoriť kód, s ktorým pacientov môžu odborníci posielať do kúpeľov a aj im to poisťovne preplatia.

Zdroj: Reflex

Myslia na to kompetentní? Máme dostatok odborníkov a špecializované pracoviská? Podľa odborníkov nie. Pandemická situácia otvára množstvo tém a hoci zažívame už jej druhú vlnu, ukazuje sa, že štát stále nie je pripravený postarať sa o vyliečených ľudí. A pacienti sa namiesto toho, aby rehabilitovali, strácajú v spleti administratívnych prekážok medzi zdravotníkmi a poisťovňami.

Na Slovensku máme údajne deficit lôžok pre pacientov a taktiež evidujeme aj deficit kúpeľných ústavov, kde môžu pacienti absolvovať respiračnú fyzioterapiu.

„Následná starostlivosť o covidových pacientov tak momentálne nie je zabezpečená tak, ako by mala byť. Nie je to chyba zdravotníkov, ale celého systému a toho, ako je nastavený,“ tvrdí pneumologička Katarína Dostálová.

Otázkam liečby covidových pacientov sa venovala redaktorka Reflexu Denisa Czibulka. Viac sa dozviete v nasledujúcej reportáži.


BRATISLAVA/Reflex

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.