Prvé aerolínky oznámili, že od pasažierov budú vyžadovať potvrdenie o očkovaní proti Covid-19

Ilustračný záber.
Zdroj: Shutterstock / w1snu.com

Práve digitálny očkovací preukaz by sa mohol stať kľúčom k otvoreniu hraníc, naznačila aj medzinárodná asociácia pre leteckú dopravu.

O tom, ako pandémia koronavírusu zmení cestovanie, sa hovorí už dlhšie. Zdá sa, že s prichádzajúcou vakcínou už v tejto téme majú niektoré dopravné spoločnosti jasnejšie. Austrálsky národný dopravca Qantas vyhlásil, že v budúcnosti bude od cestujúcich na medzinárodných linkách vyžadovať potvrdenie o tom, že podstúpili proti COVID-19, informuje CNN.

Uviedol to v pondelkovom rozhovore generálny riaditeľ leteckej spoločnosti Alan Joyce. Tento krok je podľa neho nevyhnutný, zároveň však dodal, že do platnosti vstúpi až po tom, čo budú vakcíny proti ochoreniu COVID-19 ľahko dostupné.

Joyce uviedol, že letecká spoločnosť sa teraz snaží zmeniť svoje obchodné podmienky tak, aby mohla zákonným spôsobom od svojich cestujúcich vyžadovať pred vstupom do lietadla povinnosť podstúpiť očkovanie. „Myslíme si, že pri medzinárodných letoch a pasažieroch vstupujúcich do krajiny či tých, ktorí ju opúšťajú, sa čoskoro takáto požiadavka stane nevyhnutnosťou,“ uviedol šéf Qantasu.

Zdroj: Shutterstock / Ryan Fletcher

Letecká spoločnosť Qantas je prvou, ktorá verejne vyhlásila, že očkovanie bude pre pasažierov povinné, no čoskoro by ju mohli nasledovať aj ďalšie aerolínky. „Myslím si, že to bude bežná téma, keď sa budem rozprávať so svojimi kolegami z iných leteckých spoločností po celom svete,“ povedal Joyce.

Hovorca spoločnosti AirAsia v utorok pre CNN Travel uviedol, že keď bude vakcína k dispozícii, letecká spoločnosť „preverí požiadavku očkovania pre cestujúcich na medzinárodných linkách“.

Spoločnosť Air New Zealand vo vyhlásení uviedla, že rozhodnutie o bezpečnom znovuotvorení hraníc je v konečnom dôsledku v rukách vlád a v tejto veci naďalej úzko spolupracujú s úradmi.

To, či sa požiadavka na preočkovanie cestujúcich stane medzinárodným štandardom, je v tejto chvíli predčasné odhadnúť. Úrady jednotlivých vlád budú preverovať zákonnosť takejto požiadavky a rovnako nie je isté, či by k takémuto kroky pristúpili.

Debata o očkovaní v leteckej doprave prichádza v čase, keď traja výrobcovia vakcín tento mesiac predstavili sľubné výsledky v boji proti koronavírusu. Spoločnosť AstraZeneca v pondelok oznámila, že jej experimentálna vakcína proti Covid-19 preukázala pri testoch priemernú účinnosť 70%. Spoločnosť Moderna začiatkom novembra uviedla, že jej vakcína bola účinná na 94,5% a spoločnosti Pfizer a BioNTech vyhlásili, že ich vakcína vykazuje 95 percentnú efektivitu.

Zdroj: Shutterstock / Thanakorn.P

To, že by sa práve digitálny očkovací preukaz na potvrdenie zaočkovania proti ochoreniu COVID-19 mohol stať kľúčom k otvoreniu hraníc, naznačila aj medzinárodná asociácia pre leteckú dopravu (IATA). Ide o orgán, ktorý zastupuje letecké spoločnosti po celom svete.

„Hranice sú dnes dvojito uzamknuté. Testovanie je prvým kľúčom, ktorý umožňuje medzinárodné cestovanie bez karanténnych opatrení,“ vyhlásil Alexandre de Juniac, generálny a výkonný riaditeľ IATA. „Druhým kľúčom je globálna informačná infraštruktúra potrebná na bezpečné informovanie, zdieľanie a overovanie testovacích údajov zhodných s totožnosťou cestujúcich v súlade s požiadavkami hraničnej kontroly,“ dodal.

AUSTRÁLIA/tvnoviny.sk, lm

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti