Dátový analytik varuje: Denne prichádzajú do nemocníc stovky ľudí a ich počet stále neklesá

TESTOVANIEVNEMOCNICIACH_tvnoviny.mp4
Zdroj: AP Photo/Francisco Seco

Iba za november išlo podľa neho približne o 4000 pacientov, pričom mnohých posielajú domov.

No úvod týždňa čakala odborná i laická verejnosť zhovievavý tón predstaviteľov vlády, no napokon sa ich nedočkala. Upozornil na to analytik iniciatívy Dáta bez pátosu Ivan Bošňák s tým, že je to podľa neho škoda a situáciu to rozhodne nezlepšuje.

Pripomína, že analytici, odborníci či vedecká obec stále dúfajú, že pokojný tón reči a diskusií najmä zo strany Igora Matoviča a Richarda Sulíka napokon príde. "Koniec koncov, spolu hovoria náš premiér a vicepremiér v relatívne zložitej dobe mesiac pred Vianocami," tvrdí Bošňák.

Minister Sulík v pondelok (23.11.) predstavil spolu s kolegami z SaS vlastný pandemický plán, tzv. Semafor zdravia. Matovič ho pritom nazval cestou do pekla.

Bošňák hovorí, že ak bol niekto na ceste do pekla, boli to pred štyrmi týždňami ľudia na Orave, na Kysuciach, prípadne v okresoch Bardejov a Sabinov. Podľa neho je dobré, že spoločným úsilím aj plošným testovaním sa zabezpečilo, aby z tej cesty zišli.

Čítajte aj: Dátový analytik: Druhá vlna je tesne za vrcholom. Dáta nám ukázali, kedy definitívne zoslabne

"No ak sa neumúdrime, nebudeme spolupracovať a nesadneme si nad ten stôl, na ktorom dnes môžu byť dva plány semaforov, tak na dobrej ceste ani nebudeme," tvrdí.

Pripomína, že podobné semafory majú majú všetky úspešné krajiny, ktoré už "hnusobe zlomili krk", teda Belgicko, Holandsko, Švajčiarsko a nakoniec aj Česko.

Ako analytik ďalej približuje, varovným prstom sú pre Slovensko stále nemocnice, kde nie je problémom "len" 1700 aktuálne hospitalizovaných pacientov. Podľa diskusií odbornej verejnosti je to neustály prietok pacientov.

"V novembri prišlo do nemocníc už 4000 pacientov, žiaľ 500 umrelo a asi 3500 bolo prepustených. Denne hovoríme o stovkách ľudí," hovorí.

Celý rozhovor s Ivanom Bošňákom v Televíznych novinách si pozrite tu:


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.