Konzílium odborníkov neodporúča ďalšie kolá celoplošného testovania

Odporúčajú efektívnejšie využiť antigénové testy.

Osemčlenné konzílium odborníkov neodporúča ďalšie kolá celoplošného testovania. Odčerpá to energiu už aj tak vyčerpaným zdravotníkom, vysvetľujú svoj názor na testovanie, ktoré avizoval premiér Igor Matovič a malo by sa uskutočniť o dva týždne.

​"Testovanie antigénovými testami s následnou izoláciou pozitívnych a ich kontaktov za jednu z kľúčových aktivít v boji s pandémiou. Zachytenie viac ako 38-tisíc pozitívnych počas celoplošného testovania v dňoch 31.10. a 1.11.2020 bolo jednoznačne veľkým úspechom," píše sa v stanovisku, ktoré máme k dispozícii.

Konzílium odporúča efektívnejšie využiť antigénové testy na cielené a pravidelné testovanie rizikových skupín.

"Tými sú obyvatelia obcí s vysokou incidenciou, učitelia a starší žiaci na školách, pacienti a personál v nemocniciach, v zaradeniach sociálnych služieb, pracovníci kritickej infraštruktúry nevyhnutnej pre chod štátu,ako je energetika, doprava, potravinárske firmy, obchody, pošty, banky, armáda, policajný zbor, hasiči, ďalej zamestnanci veľkých firiem (ako napr. VSŽKošice, KIA motors,Volkswagen a pod.) a osoby žijúce v uzatvorených komunitách a v skupinách s rizikovou mobilitou (napr.pred pohrebmi v MRK, ktoré sú spojené s príchodom osôb zo zahraničia)," dodávajú odborníci.

Do Vianoc by mali byť tri kolá testovania, vyhlásil po krízovom štábe Igor Matovič

Ďalej odporúčajú pripraviť stratégiu komunikácie zameranú na pochopenie významu testovania cieľovými skupinami obyvateľstva pre zvýšenie efektu testovania.

"Chceme komunikovať jasný cieľ antigénového testovania: Vyhľadanie a následná izolácia pozitívnych osôb. Potvrdenie negativity nie je „priepustka k slobode“. Aj negatívny človek sa má naďalej správať zodpovedne, obmedziť sociálne kontakty, nosiť prekrytie úst a nosa, chrániť rizikové osoby v spoločnosti," píše sa ďalej v stanovisku.

Matovičovo ďalšie celoplošné testovanie? SaS ho nepodporí

Konzílium odborníkov navrhuje dobrovoľné testovanie. Podľa nich represia osôb, ktoré sa testovania nezúčastnia, môže vyvolať vlni nevôle k testovaniu a k ďalším protipandemickým opatreniam vrátane očkovania.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Testovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.