COVID-19 nemá podľa odborníka na tehotenstvo žiadny vplyv. Upozorňuje však na tieto komplikácie

Hráči Winnipegu oslavujú gól proti Chicagu.
Zdroj: Shutterstock.com

Podľa neho začali niektoré páry pre obavu z nákazy materstvo odkladať.

Štúdia Kalifornskej univerzity vyvrátila obavy, že by sa nový typ koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, prenášal v materskom mlieku.

Vedci skúmali materské mlieko chorých žien, prítomnosť vírusu sa však nepotvrdila. „Na základe doterajších poznatkov predpokladáme, že toto ochorenie nemá na tehotenstvo ani šestonedelie žiadny vplyv," hovorí pre iDnes lekár reprodukčnej kliniky Štěpán Machač.

Podľa neho začali niektoré páry pre obavu z nákazy materstvo odkladať. A to ako prirodzene, tak aj pomocou asistovanej reprodukcie.

Dodal, že najmä tehotné ženy by mal byť v tejto dobe obozretné a dodržovať všetky opatrenia v súvislosti so šírením koronavírusu.

Mali by sa vyhýbať rizikovým kontaktom a pokiaľ je v blízkosti niekto nakazený, mala by sa od neho tehotná žena izolovať.

Lekár zdôraznil, že pozor si majú dávať najmä ženy trpiace cukrovkou, obezitou alebo vysokým krvným tlakom, nakoľko osoby s týmito ochoreniami mávajú spravidla ťažší priebeh ochorenia COVID-19 a už samotné tehotenstvo je pre ne záťažou.

Pokiaľ niektorí pacienti vykazujú symptómy typické pre COVID-19, Machač liečbu odkladá. „Máme pacientky, ktoré sa nakazili koronavírusom a súčasne sa u nás liečili. U týchto prípadov nedoporučujeme transfer embryí do maternice. Nebojíme sa o embryo. Nevieme však, či sa zdravotný stav pacientky nezhorší a chceme predísť riziku, že tehotná žena skončí na jednotke intenzívnej starostlivosti," uzavrel Machač.

PRAHA/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti