Ešte pred Vianocami príde na Slovensko vakcína proti COVID-19. Prečítajte si, kto ju dostane ako prvý

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Ľudia za ňu nebudú vôbec platiť.

Očkovanie proti COVID-19 bude na dobrovoľnej báze a ľudia za vakcínu nebudú platiť. Podľa rezortu zdravotníctva prvých 300-tisíc kusov by malo byť na našom trhu v druhej polovici decembra.

„Ministerstvo pracuje na zabezpečení ochrany verejného zdravia našich občanov pred koronavírusom. Očkovanie považujeme za účinnú prevenciu, preto našou snahou bolo v prvom rade zabezpečiť dostatočné množstvo bezpečných očkovacích látok v čo najkratšom čase. Bude veľmi dôležité o výhodách a nevyhnutnosti očkovania verejnosť dobre informovať. Keďže nepôjde o povinné očkovanie, dôležitú úlohu budú mať pri vysvetľovaní najmä odborníci," povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Koho prioritne zaočkujú

Súčasťou pandemického plánu je aj Imunizačná stratégia - očkovanie proti epidemickým/pandemickým ochoreniam. Ako informovala hovorkyňa Zuzana Eliášová stratégia popisuje pokrytie populácie očkovania, logistiku očkovania, jeho realizáciu aj vyhodnotenie.

„A to už v čase, keď konkrétna vakcína k dispozícii na priame použitie na trhu ešte nie je. Teda už dnes vieme, na ktoré skupiny musí byť očkovanie proti COVID-19 imunizačne nastavené," konštatovala.

Očkovanie bude postupné

Keďže proces výroby vakcíny je postupný, rovnako tak očkovanie nebude okamžité pre všetkých ale postupné.

Podľa Eliášovej v prvom rade musí byť očkovanie zabezpečené pre zdravotníkov a orgány, ktoré zabezpečujú podporné činnosti pri zvládnutí epidémie, napr. policajti, hasiči a pre osoby zabezpečujúce prevádzku základných činností štátu (dodávky energií a pod.), ako aj pre skupiny ľudí, u ktorých má ochorenie najťažší klinický priebeh.

Zdroj: TASR/Center for Pharmaceutical Research via AP

V prípade potreby sa môže človek poradiť so svojím všeobecným lekárom, ktorý najlepšie pozná zdravotný stav pacienta, jeho aktuálne ochorenia, ako aj liečbu, ktorú pacient absolvoval. „V druhej línii bude môcť byť očkovaná všeobecná populácia," vysvetlil Krajčí.

Slovensko má vakcíny zakontrahované cez EÚ a ako jej členský štát sme zapojení do spoločného obstarávania vakcín pre našu krajinu. Na celom procese sa podieľal za týmto účelom zriadený Výbor Európskej komisie pre spoločné obstarávanie vakcín a expertný tím ministerstva.

Počas vyjednávaní o nákupe Slovensko môže časť vakcín dať od tzv. bazaru, z ktorých si ich môže zakúpiť iný štát.


BRATISLAVA/zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti