Vedci vystopovali mutáciu koronavírusu, ktorá môže za ťažký priebeh pandémie

Ilustračná snímka. (15).jpg
Zdroj: shuttersstock/Polina Tomtosova

Mutáciu s označením 614G prvýkrát zaznamenali vo východnej Číne v januári, následne v Európe a v New Yorku.

To, čo najskôr bola iba hypotéza, sa teraz ukazuje v praxi. Viacero štúdií potvrdilo, že za zrýchlenie šírenia koronavírusu môže jedna jeho konkrétna mutácia. Vírus v pozmenenej forme je infekčnejší a postupne vytlačuje ostatné genetické podoby. Vedci už vystopovali zmutovaný koronavírus na všetkých kontinentoch a hovoria, že jeho ďalšie genetické obmeny výrazne ovplyvnia priebeh pandémie.

O výsledkoch spomínaných štúdií informuje portál New York Times. Podľa autora článku vírus počas svojej krátkej existencie prešiel mnohými zmenami a drvivá väčšina z nich mala minimálne dôsledky na jeho správanie. Jedna mutácia, ktorou vírus prešiel na začiatku nákazy, z neho však urobila ťažko zastaviteľný patogén.

Mutáciu s označením 614G prvýkrát zaznamenali vo východnej Číne v januári, následne v Európe a v New Yorku. V súčasnosti je už rozšírená po celom svete a vytláča ostatné mutácie. Vedci z celého sveta sa niekoľko mesiacov pokúšali zistiť, prečo sa tak deje.

Vedci z amerického mesta Los Alamos už v marci prišli s hypotézou, podľa ktorej je spomínaná mutácia efektívnejšie infikuje ľudí. 614G nespôsobuje horší priebeh ochorenia, nemá viac obetí, ani nekomplikuje vývoj vakcíny - jedinou komplikáciou tak zostáva jeho schopnosť šíriť sa.

„Môže to byť tak, že práve táto mutácia spôsobila pandémiu," uviedol David Engelthaler z arizonského medzinárodného inštitútu genetického výskumu (Tgen) pre spomínaný portál.

Odbotníci nepochybujú o tom, že by sa vo svete šíril pôvodný wuchanský vírus, nič to vśak nemení na tom, že mutácia 614G tento proces výrazne urýchlila a sťažila tak možnosť na vírus pohotovo reagovať.

Štúdie hypotézu potvrdili aj na základe výskumu vo Veľkej Británii a USA. Vedci dokázali, že rapídny nárast nakazených prišiel až vtedy, keď sa v krajinách vyskytla mutácia 614G.

Hypotézu overili aj pomocou testov na zvieratách. V laboratóriu v Severnej Karolíne pozorovali dve skupiny morčiat v klietkach umiestnených vedľa seba. Prvá skupina bola nakazená zmutovaným koronavírusom, v druhej boli zdravé jedince. Po dvoch dňoch sa koronavírusom nakazilo 5 z 8 morčiat v zdravej skupine.

Keď rovnaký pokus opakovali s morčatami nakazenými staršími typmi vírusu, žiadne zviera z vedľajšej klietky sa nenakazilo.

WASHINGTON/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mutácia

Dôležité udalosti