Výskumníci zistili, aké je riziko infikovania koronavírusom z bankoviek

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Štúdia varuje, že v obchodoch sú košíky a vozíky rizikovejše ako samotné peniaze.

Britská národná banka Bank of England skúmala, aké vysoké je riziko prenosu koronavírusu z bankoviek. Hoci počúvame, že je lepšie platiť bezhotovostne, teda platobnou kartou a mali by sme sa vyhýbať dotykom mincí a bankoviek, Bank of England prišla so záverom, že riziko nákazy pri hotovostnej platbe je nízke.

Informuje o tom Sky News.

Výskumníci zistili, že aj keď vystavíte bankovku vysokému množstvu vírusu, neudrží sa nej dlho. Napríklad, na desaťlibrovej bankovke sa vírus udržal v stabilnom množstve jednu hodinu. Po šiestich hodinách už jeho množstvo kleslo na 5 percent. Po 24 hodinách sa na bankovke nachádzalo menej ako jedno percento z pôvodného množstva vírusu a po piatich dňoch nezanechal žiadnu stopu. 

Výskumníci pripomínajú, že pri nákupoch sú o veľa viac rizikové nákupné vozíky či tovar, ktorého sa dotýkame. Najnebepzečnejšie však je, ak sme veľmi blízko infikovanej osoby.  Nezabúdajte preto dodržiavať dostatočné odstupy. Vírus sa dlhšie udrží aj na platobných termináloch, na ktorých zadávame PIN kódy k platobným kartám.

LONDÝN/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Bank of England

Dôležité udalosti