Minister Krajčí: Počet infikovaných bude rásť. Denne zomiera 30 ľudí s COVID-19

BLACK FRIDAY_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Situácia v nemocniciach je síce lepšia, no rapídny pokles paciento nie je vidieť.

Počet infikovaných novým koronavírusom by mal rásť. Slovensko sa pravdepodobne dostalo na úroveň reprodukčného čísla z 0,9 na 1. Kĺzavý medián stúpol z čísla 1 326 na 1 811.

Počet hospitalizácií aj 14-dňová incidencia mierne klesli. V piatok to na tlačovej konferencii k epidemiologickej situácii a aktuálnym informáciám súvisiacim s ochorením COVID-19 povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Informoval tiež, že priemerný počet úmrtí spojených s ochorením COVID-19 je v súčasnosti 30 prípadov denne, celkovo 1 000. "Kompetentné úrady potvrdili 771 prípadov úmrtí spôsobených priamo ochorením COVID-19," dodal.


Situácia v nemocniciach je podľa neho síce lepšia, no nie je vidieť rapídny pokles pacientov. Pripomenul, že v súčasnosti je hospitalizovaných 1 685 pacientov s podozrením či ochorením COVID-19, 122 ľudí potrebuje pľúcnu ventiláciu. "Najvážnejšia situácia je v Prešovskom a Žilinskom kraji," upozornil minister.

Slovensko má 898 voľných lôžok s kyslíkom a 930 obsadených lôžok s kyslíkom. Aktuálne funguje 154 antigénových odberových miest, podľa Krajčího by mali pribúdať.

Sedemdňový priemer testov stúpol z 7 211 na 8 051. V rámci sedemdňovej incidencie po krajoch je na tom najhoršie Trenčiansky kraj, naopak, najlepšie je na tom Bratislavský kraj.

Súvisiaci obsah

Najviac  pozitívnych nad 65 rokov je v Prešovskom kraji s 370 prípadmi. Najlepšie je na tom Bratislavský kraj, kde evidujú 110 takýchto prípadov. Celkovo je takýchto prípadov aktuálne 1 836.

Konzílium posudzuje Sulíkov plán

Podľa Krajčího pracuje premiér Igor Matovič na novom prístupe k testovaniu, čo má oznámiť v najbližších dňoch. Verí, že na Slovensku nebude potrebné pristúpiť k lockdownu.

Informoval tiež, že cez hranicu stále prechádza množstvo ľudí, ktorí majú výnimky z povinného negatívneho testu, týka sa to napríklad pendlerov. Od 7. decembra nastane zmena. Viac sa o téme dočítate TU.

Krajčí povedal, že konzílium odborníkov momentálne posudzuje Semafor zdravia, ktorý pripravila strana SaS. Rokovať o ňom majú na budúci týždeň v pondelok alebo v utorok, následne predstavia pandemický plán pre Slovensko.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti