Českí vedci predstavili pohodlnejší, kloktací test na COVID-19. Takto funguje

Ilustračná snímka.
Zdroj: Reflex

Volá sa Gargtest a čoskoro by sa mal objaviť na trhu.

Českí vedci vo štvrtok (26.11.) predstavili pohodlnejšiu metódu zisťovania prítomnosti nového koronavírusu v tele, a síce test pomocou kloktania.

Volá sa Gargtest a čoskoro by sa mal objaviť na trhu. Stáť bude asi 130 českých korún (približne päť eur). Píše iDnes.

Gargtest vyvinuli vedci z Ústavu molekulárnej a translačnej medicíny Lekárskej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Test, ktorý bude čoskoro možný kúpiť si napríklad v lekárni, obsahuje odmerku na vodu a transportnú plastovú skúmavku.

"Vyšetrovaný si, napríklad doma, naberie obyčajnú pitnú vodu do odmerky a vykloktá si dutinu ústnu a hltan, a to po dobu 20 až 30 sekúnd. Obsah potom vyprázdni z úst do priloženej odberovej skúmavky, v ktorej je transportný prášok," vysvetľuje šéf projektu a riaditeľ spomínaného ústavu Marián Hajdúch, ktorého tím aktuálne dokončil certifikáciu testu a zahájil výrobu.

Skúmavku testovaný uzavrie a zabalí podľa návodu. Vyhodnotenie musí byť laboratórne, takže v prípade domáceho kloktania musíte svoj vzorku následne doručiť na odberové miesto.

Ak vám test nenariadil lekár alebo hygiena, treba za následné laboratórne vyhodnotenie zaplatiť sumu okolo 1 800 korún (69 eur).

"Klinicky sme Gargtest validovali na počte 459 párových vzoriek pacientov a porovnali sme ho s klasickým výterom z nosohltana. Výsledky štandardného odberu sa od samoodberu Gargtestom signifikantne nelíšili a boli funkčne porovnateľné," tvrdí Hajdúch.

Podľa epidemiológa a bývalého českého ministra zdravotníctva Romana Prymulu sú nové české kloktacie testy spoľahlivé, pričom by sa mohli uplatniť napríklad v školstve, čo urobili na konci septembra v Kanade.

Tam ako prví na svete použili kloktacie testy na plošné testovanie vekovej kategórie 4 až 19 rokov, medzi ktorou sa nákaza šírila najrýchlejšie.

Bolo to komfortnejšie, administratívne menej náročné, rýchlejšie. Tiež kanadské testy v laboratóriách ukazovali rovnakú spoľahlivosť ako výtery z nosohltana. Kanadu v plošnom testovaní škôl nasledovalo napríklad Rakúsko.

Hajdúch a spol. vidia celkovo ďalšie možné využitie práve vo väčších kolektívoch, ktoré sa musia testovať pravidelne, či už hudobné, divadelné alebo športové.

PRAHA/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti