Pri protestoch proti reštrikciám v Anglicku a Belgicku zadržali desiatky ľudí

Usporiadatelia pomáhajú po hrozivej nehode Sebastianovi Grosjeanovi.
Zdroj: Christoph Soeder/dpa

Demonštranti niesli plagáty s heslami ako "prestaňte nás ovládať" či "žiadne ďalšie klamstvá, žiadne ďalšie rúška, žiadne ďalšie lockdowny".

Vyše 150 ľudí zadržala v sobotu polícia v centre Londýna na demonštrácii proti epidemiologickým opatreniam. S odvolaním sa na vyhlásenie londýnskej Metropolitnej polície o tom v nedeľu napoludnie informovala agentúra DPA.

Polícia ľudí demonštrujúcich proti lockdownu a epidemiologickým opatreniam ako noseniu ochranných rúšok na tvár či budúcej vakcíne na ochorenie COVID-19 rozháňala do večera. Viacerí sa s ňou dostali do potýčok. Väčšina z protestujúcich zároveň nedodržiavala vzájomné rozstupy a na nemala na tvári nasadené rúško.

Polícia zadržala celkovo 155 osôb za rôzne priestupky vrátane porušenia platným opatrení proti šíreniu koronavírusu, prechovávania drog či napadnutia policajta, priblížila agentúra Reuters.

Demonštrantov, ktorí niesli plagáty s heslami ako "prestaňte nás ovládať" či "žiadne ďalšie klamstvá, žiadne ďalšie rúška, žiadne ďalšie lockdowny", bolo podľa odhadov jedného z policajtov okolo 300 až 400. Metropolitná polícia však informovala, že zachytila a odkláňala autobusy plné ľudí, ktorí sa chceli k demonštrantom pridať.

V Anglicku sa 2. decembra skončí platnosť aktuálneho lockdownu zavedeného v snahe spomaliť šírenie nákazy novým druhom koronavírusu. Jednotlivé oblasti sa následne vrátia k regionálnym opatreniam - prísnym v závislosti od počtu prípadov nákazy koronavírusom.
V súlade s aktuálne platnými reštrikciami môžu obyvatelia Anglicka opúšťať svoje domovy len zo závažných dôvodov, akými sú cesta do práce, nákupy či starostlivosť o príbuzných. Demonštrácie k týmto výnimkám nepatria.

Belgicko: Na proteste proti nočnému zákazu vychádzania v Liege došlo k potýčkam

Stovky ľudí demonštrovali v noci na nedeľu v belgickom meste Liege proti nočnému zákazu vychádzania. Na mieste došlo k potýčkam, pri ktorých sa zranili štyria policajti a traja demonštranti. Polícia vzala do väzby 17 osôb. S odvolaním sa na správy belgických médií o tom informovala agentúra DPA.

V Belgicku sú v súlade s aktuálne platnými epidemiologickými opatreniami zakázané verejné zhromaždenia viac ako štyroch ľudí.

Spravodajský portál L'Avenir.net zverejnil na svojej webstránke približne 1,5-hodinový videozáznam z demonštrácie. Video zachytáva prevažne mladých ľudí s rúškami na tvárach a dodržujúcimi vzájomné rozstupy. Niektorí nesú transparent volajúci po "solidárnych zdravotných opatreniach".

BRUSEL/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Európska únia

Dôležité udalosti