Štát chce motivovať ľudí, aby sa dali očkovať. Prípadné následky by mal odškodňovať

Vakcína na koronavírus vznikla za menej ako rok, a to v ľuďoch vyvoláva otázniky o jej bezpečnosti.

V druhej polovici decembra by na Slovensko mohli doviesť 300-tisíc dávok novej očkovacej látky. Ide o vakcínu spoločností Pfizer a BioNTech. Najprv ju podajú zdravotníkom či zamestnancom kritickej infraštruktúry.

Očkovať proti novému koronavírusu sa bude dvoma dávkami. Štát už teraz pripravuje 25 očkovacích centier, kde budú vakcínu podávať. Určila si to tak firma. Látku totiž treba skladovať pri mínus 70 stupňoch Celzia.

Ľuďom tiež budú pred očkovaním robiť antigénové testy. Do výberu vakcíny môžu vstupovať aj iné parametre ako napríklad vek. Bežní ľudia by sa k vakcínam mohli dostať v prvom štvrťroku dobrovoľne a bezplatne.

Vakcína na koronavírus vznikla za menej ako rok, a to v ľuďoch vyvoláva otázniky o jej bezpečnosti. Odborníci hovoria, že netreba mať obavy.

Vedľajšie účinky prirovnávajú k tým po chrípkovom očkovaní, a síce bolesť v mieste vpichu či začervenanie alebo teplota. Štát by však prípadné následky mal odškodňovať. Bližšie informácie však minister zdravotníctva Marek Krajčí nateraz povedať nevedel.

Štát tiež pripravuje kampaň ako ľudí motivovať. Je možné, že očkovaní budu ľahšie cestovať, do hry by možno prišlo aj skladanie rúšok.

Na európskej úrovni sa debatuje napríklad o tzv. covidpasoch, ktoré by fungovali ako medzinárodný očkovací preukaz.

Viac v reportáži Zuzany Javorovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti