Niektoré nemocnice už obnovujú pôvodné fungovanie, iné sprísňujú opatrenia

Aneta Langerová - Dvě slunce
Zdroj: file TASR/AP Photo/Petr David Josek

Týkať sa majú nielen zamestnancov, ale aj príjmu pacientov a plánovaných operácií.

Situácia s koronavírusom je v každom okrese individuálna, a to sa odráža aj na fungovaní nemocníc. Niektoré sa pomaly vracajú do pôvodného režimu, zatiaľ čo iné hlásia vysoký počet infikovaných pacientov aj zamestnancov a sprísňujú opatrenia. Vážna situácia je napríklad v Trnave, viac sa dočítate tu. Tu sú informácie o niektorých z nich.

Národný onkologický ústav v Bratislave

V súvislosti so zvyšujúcim sa počtom nakazených zamestnancov novým koronavírusom zavádza Národný onkologický ústav (NOÚ) v Bratislave dočasné opatrenia. Týkať sa majú nielen zamestnancov, ale aj príjmu pacientov a plánovaných operácií. TASR o tom informovala špecialistka pre styk s verejnosťou ústavu Patrícia Kubicová.

"Ak si to zdravotný stav pacienta nevyžaduje, nedostáva chemoterapiu, rádioterapiu, respektíve inú liečbu, je lepšie, ak svojho lekára kontaktuje telefonicky a dohodne si iný termín kontroly a observácie," uvádza NOÚ. Prísne kontrolovaný bude vstup do jednotlivých budov. Sprievod jednej osoby bude možné využiť len v prípade imobilného či invalidného pacienta.

"Naďalej poskytujeme zdravotnú starostlivosť a plánované obmedzenia sú prechodné, predbežne na sedem dní. Všetci vrátane pacientov však musíme byť maximálne zodpovední a dodržiavať všetky pravidlá," doplnil generálny riaditeľ NOÚ Tomáš Alscher.

Mohlo by vás zaujímať: Na Slovensku pribudlo takmer 200 infikovaných novým koronavírusom, zomrelo ďalších 23 pacientov

Ústav zároveň otvára ďalšie "COVID oddelenie". "Pre pacientov bude v jednom z našich pavilónov pripravené aj odberové miesto, kde sa budú môcť otestovať antigénovými testami," dodal.

NOÚ informoval, že z celkového počtu viac ako 900 zamestnancov, bolo počas uplynulých dní na ochorenie COVID-19 pozitívne testovaných 51 z nich.

Zvolen

Zvolenská nemocnica vyčlenila pre pacientov s ochorením COVID-19 ďalšie lôžka. Zariadenie má k dispozícii 36 reprofilizovaných lôžok, pre aktuálnu situáciu však vyčlenilo ďalších desať. TASR o tom informovala Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK, pod ktorú nemocnica vo Zvolene patrí.

„K pondelkovému ránu evidujeme 36 zamestnancov pozitívnych na nový koronavírus, jedného máme v karanténe. Na oddelení pre pacientov s týmto ochorením poskytujeme zdravotnú starostlivosť za prísnych protiepidemiologických opatrení 32 pacientom, traja si vyžadujú napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu," uviedla riaditeľka zvolenskej nemocnice Ľudmila Veselá.

Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Bezplatné testovanie na ochorenie COVID-19 antigénovými testami je aj pri nemocnici vo Zvolene. Miesto je zriadené pri poliklinike vedľa detského pavilónu. „Minulý týždeň otestovali 551 záujemcov, 17 z nich malo pozitívny výsledok," spomenula hovorkyňa.

Vo zvolenskej nemocnici od konca septembra platí zákaz návštev pacientov. Z preventívnych dôvodov trvá tento stav aj naďalej, aby sa medzi ľuďmi nešíril nový koronavírus.

Bánovce nad Bebravou a Handlová

Nemocnica v Bánovciach nad Bebravou eviduje k pondelku 19 pozitívne testovaných zamestnancov na nový koronavírus. Zdravotnícke zariadenie sa stará aj o pozitívnych pacientov, informovala hovorkyňa nemocníc Martina Pavliková.

"K pondelkovému ránu evidujeme v bánovskej nemocnici 19 pozitívnych zamestnancov, čo je takmer o polovicu menej ako v uplynulých týždňoch. Staráme sa aktuálne o šesť pozitívnych pacientov, traja ďalší sú v karanténe," uviedla riaditeľka Mina Bobocká. Nemocnica má reprofilizovaných 15 lôžok pre pacientov s novým koronavírusom.

"Za minulý týždeň sme vykonali 524 antigénových testov, z nich 57 bolo pozitívnych. Zo 145 ľudí, ktorí boli testovaní PCR testom, vyšiel pozitívny test 18," dodala riaditeľka.

Prečítajte si aj: V Bratislave pribudlo nové odberné miesto. Ľudia sa môžu objednať aj telefonicky

Nemocnica tento týždeň rozširuje aj hodiny na mobilnom odberovom mieste pre záujemcov o PCR testovanie. Bezplatné antigénové testovanie zostáva nezmenené, a to od 8.00 h do 14.00 h. Nemocnica rovnako zvyšuje počet plánových operácií, naďalej tam platia protiepidemické opatrenia.

Handlovská nemocnica uplynulý týždeň zvýšila počet reprofilizovaných lôžok pre pacientov s novým koronavírusom. Žiaden z tamojších pozitívnych pacientov si nevyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. "Z našich zamestnancov bol nový koronavírus potvrdený u 17 z nich, sú medzi nimi lekári, sestry aj nezdravotnícky personál. Jedna kolegyňa je aktuálne v karanténe," uviedla riaditeľka handlovskej nemocnice Marta Eckhardtová.


Zdravotnícke zariadenie za uplynulý týždeň realizovalo 405 antigénových testov, z nich 60 bolo pozitívnych, a 50 PCR testov. Zariadenie rozšíri aj pracovný čas v mobilnom odberovom mieste. "Pôvodnú prevádzkovú dobu odberového miesta sme schopní rozšíriť od 8.00 h do 15.00 h, a to v prípade, že sa objavia požiadavky na popoludňajšie hodiny," doplnila riaditeľka. Handlovská nemocnica ponúka aj možnosť dať sa otestovať PCR testom.

Levice

Nemocnica Agel Levice v priebehu týždňa obnoví plánovanú operatívu na gynekologicko-pôrodníckom oddelení a čiastočne aj jednodňovú zdravotnú starostlivosť na úrazovej chirurgii a ortopédii.

„Vďaka zásadným organizačným opatreniam vedenia sa po celý čas darí zachovať chod nemocnice nielen pre akútnych a pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19, ale pomaly sa rozbieha aj plánovaná operatíva. Verím, že to najhoršie už máme za sebou a že sa budeme môcť sústrediť aj na naše rozvojové a vzdelávacie projekty, ktoré všetky takmer pol roka stáli," povedal riaditeľ nemocnice Ján Belanský.

Nemocnica eviduje k dnešnému dňu 13 pacientov s novým koronavírusom na „COVID oddelení", dvaja sú na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny. „Zamestnancov máme aktuálne pozitívnych sedem, ďalších 11 je v karanténe," skonštatoval Belanský.

Komárno

Nemocnica Agel Komárno postupne dostáva pandémiu nového koronavírusu pod kontrolu. Do normálneho režimu sa už vrátilo neurologické a onkologické oddelenie, ako aj chirurgické oddelenie vrátane chirurgickej jednotky intenzívnej starostlivosti. Od začiatku budúceho týždňa bude otvorené aj oddelenie dlhodobých chorých. Obnovili sa plánované operácie, ambulancie fungujú bez obmedzení.

Mohlo by vás zaujímať: Sulíkov rezort spustil obstarávanie na antigénové testy, úlohu dostal od Matoviča

„Aj keď ani zďaleka ešte nie je pandémia na výraznom ústupe, najťažšie obdobie, ako sa zdá, má nemocnica za sebou. Ukazuje sa, že preventívne prijaté viaceré organizačné opatrenia vedenia zabezpečili spoľahlivý chod nemocnice. Tá je naďalej k dispozícii nielen akútnym pacientom a pacientom pozitívne testovaným na ochorenie COVID-19, ale znovu sa rozbehla aj plánovaná operatíva," zhodnotil súčasnú situáciu riaditeľ nemocnice Miroslav Jaška.

K 30. novembru eviduje nemocnica v Komárne 12 pacientov s novým koronavírusom, ďalších šesť je v povinnej karanténe. Nikto z nich nevyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. Pozitívny test na nový koronavírus malo 17 zamestnancov, ďalších sedem je v karanténe.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti