V Holandsku prijali zákon o povinnom nosení rúšok v exteriéri

Podeľ sa a pomôž.
Zdroj: AP Photo/Andreea Alexandru

Holandsko od začiatku pandémie zaznamenalo 523 478 prípadov nákazy.

V Holandsku v utorok vstúpil do platnosti zákon, ktorý nariaďuje povinné nosenie rúšok vo vonkajších priestoroch, uviedla agentúra Reuters.

Nosenie rúšok je počas nasledujúcich troch mesiacov po novom povinné na školách, v supermarketoch a reštauráciách. V prípade neuposlúchnutia nariadenia hrozí pokuta do výšky 95 eur.

Vzhľadom na odporúčania holandského Národného inštitútu pre verejné zdravie a životné prostredie (RIVM) vydala holandská vláda v období od marca do septembra odporučenie nosiť rúška vo verejnej doprave.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) od júna odporučila nosenie rúšok vo vonkajších priestoroch na miestach, kde nie je možné dodržať náležité odstupy. Šéf RIVM Jaap van Dissel však tvrdil, že neexistujú vedecké štúdie, ktoré by účinnosť rúšok preukázali, a domnieval sa, že ich používanie bude mať za následok, že ľudia nebudú rešpektovať "dôležitejšie" nariadenia týkajúce sa dodržiavania náležitých odstupov.

Vláda však 30. septembra zmenila taktiku a začala používanie rúšok v preľudnených priestoroch "naliehavo odporúčať". Holandský parlament musel pre opatrenie schváliť špeciálny zákon, na základe ktorého nie je povinnosť nosenia rúška protiústavná.

Holandsko od začiatku pandémie zaznamenalo 523 478 prípadov nákazy, v súvislosti s ktorou krajina hlási 9376 úmrtí.

V Madride uviedli do prevádzky nemocnicu pre potreby pandémie

V Madride v utorok uviedli do prevádzky nemocnicu postavenú pre potreby pandémie koronavírusu SARS-CoV-2, informoval na svoje webovej stránke denník El Mundo.

Výstavba nemocnice sa začala 7. júla. Prvých pacientov začne zariadenie prijímať v priebehu budúceho týždňa.

Zatiaľ je otvorený len jeden z jej pavilónov s 240 lôžkami a 24 lôžkami na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Po dokončení bude k dispozícii celkovo 1056 lôžok.

Nemocnica leží v blízkosti madridského letiska Barajas a je pomenovaná po Isabel Zendalovej, španielskej ošetrovateľke, ktorá žila na konci 18. a začiatku 19. storočia.

Španielsko patrí v súvislosti s pandémiou medzi najviac postihnuté krajiny v Európe. Od začiatku pandémie tam zaznamenali 1 628 208 prípadov nákazy koronavírusom a 45 069 osôb zomrelo v spojitosti s ochorením COVID-19, píše El Mundo.

AMSTERDAM/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Holandsko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.