Vakcíny proti COVID-19 sú na svete. Vedci vysvetlili, prečo žiadna nemá 100-percentnú účinnosť

Jana chce, aby Alex absolvoval detektor lži.
Zdroj: Shutterstock / BaLL LunLa

Účinnosť vakcín ovplyvňuje hneď niekoľko faktorov.

Na vývoj vakcín proti koronavírusu netrpezlivo čakal celý svet dlhé mesiace. Úspešný príchod očkovacích vakcín ohlásili len pred pár týždňami tri firmy, ktorých klinické výsledky naznačujú, že sa ich účinok pohybuje v rozmedzí od 62% do 95%. Fakt, že ani jeden z farmaceutických gigantov nepriniesol vakcínu so stopercentnou účinnosťou, môže niektorých ľudí znepokojovať. Pravdou však je, že žiadna vakcína nikdy nemôže dosiahnuť maximálnu úspešnosť, píše Daily Mail.

„Sedemdesiat alebo deväťdesiatpercentná účinnosť je pozoruhodne vysoká,“ hovorí doktor Andrew Preston z University of Bath vo Veľkej Británii. Znamená to, že sedem až deväť z desiatich zaočkovaných ľudí by sa koronavírusom neinfikovali, keby mu boli priamo vystavení. Prečo však nemôže očkovanie nikdy poskytnúť stopercentnú ochranu?


„Pri vývoji akejkoľvek vakcíny sa uskutočňujú klinické skúšky, aby sa zistilo, či je látka účinná a ak áno, ako veľmi,“ vysvetľuje Will Irving, profesor virológie na univerzite v Nottinghame.

K testom dochádza tak, že istej skupine ľudí je podávaná očkovacia látka a druhej placebo. „Potom spočítate počet prípadov ochorenia v každej skupine za určité obdobie. Ak máte 25 prípadov ochorenia v očkovanej skupine a 50 prípadov v skupine s placebom, očkovacia látka je 50% účinná. To znamená, že zabránila ochoreniu u polovice ľudí v očkovanej skupine,“ vysvetľuje Irving.

Aj keď cieľom je stopercentne účinná očkovacia látka, je prakticky nemožné ju dosiahnuť. Dôvodom je samotný ľudský imunitný systém. „V imunitnom systéme obyvateľstva existuje príliš veľa variácií na to, aby bola akákoľvek vakcína stopercentne účinná,“ vysvetľuje Preston.

Dokonca aj v prípade jedného človeka sa schopnosť imunitného systému reagovať na prípadné infekcie mení počas celého života. Čím je človek starší, tým viac jeho imunitný systém slabne a tým menej u nich očkovacie látky zaberajú.

Ak je miera účinnosti troch dostupných vakcín proti koronavírusu 95 percent, ide v skutočnosti o veľmi vysoké číslo. Pre porovnanie, priemerná účinnosť vakcín proti chrípke je 50 percent.


Imunitnú reakciu organizmu navyše oslabujú mnohé ďalšie faktory. Účinok vakcíny znižuje napríklad aj obezita. Tá totiž v tele vytvára zápalový stav, čo podľa odborníkov samo osebe vyčerpáva imunitný systém a znižuje jeho schopnosť reagovať na vakcíny.

Netreba zabúdať na to, že očkovanie nechráni len jednotlivca, ale môže zabrániť šíreniu choroby medzi populáciou. Čím viac ľudí sa dá zaočkovať, tým viac sa znižuje riziko prenosu vírusu. Ide o zvyšovanie tzv. kolektívnej imunity.

„Musíme byť úprimní a priznať, že žiadna vakcína ani liek nie sú bez rizika. Kým nebudeme mať viac odpovedí, musíme bojovať proti dezinformáciám,“ dodáva Preston.

VEĽKÁ BRITÁNIA/tvnoviny.sk, lm

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti